Napredno iskanje
sl
en hu it sl

Karel Friderik Jožef STRAHL

Portret - Karel Friderik Jožef STRAHL
Rojen:
12. september 1850
Umrl:
24. december 1929
Poklici in dejavnosti:
Leksikon:
Življenjepis

R. 12. sept. 1850 (sin Antona Edvarda S.) v Trebnjem, u. 24. dec. 1929 v Stari Loki na Gorenjskem. Osnovno šolo in gimnazijo je končal v Ljubljani, študij prava pa na graški univerzi. Kot sodni avskultant je služboval v Ljubljani in Novem mestu, kot pristav pa na sodišču v Mokronogu. Po upokojitvi l. 1899 se je naselil v Stari Loki. Takoj po maturi je začel zbirati starine in umetnine po Gorenjskem in pomagal očetu pri urejanju domače zbirke. Po njegovi smrti je bila zaradi številnega sorodstva ta edinstvena zbirka delno raznesena oziroma prodana, tako da ni ostala v celoti v naši deželi. Veliko sta odkupila Narodni muzej in Narodna galerija v Ljubljani.

Viri in literatura
  • SBL III, str. 495.
  • Zbornik za umetnostno zgodovino 1930, str. 28 – slika.
Avtor/-ica gesla: Karel Bačer, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
Datum prvega vnosa: 15. 12. 2019 | Zadnja sprememba: 30. 12. 2025
Karel Bačer. Karel Friderik Jožef STRAHL. (1850-1929). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 13. 6. 2026) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/karel-friderik-jozef-strahl/
Prijavi napako

Morda vas zanimajo tudi

Datum vnosa: 8. 6. 2012

Zvone ROVŠEK

Deluje na področju vrtnarstva. Je lastnik največje zbirke sukulentnih rastlin v Sloveniji.
Datum vnosa: 17. 4. 2018

Dimitrij GRLJ

Med prvimi na Primorskem je uvedel poletno in zimsko šolo v naravi, ki je postala posebna oblika vzgojno-izobraževalnega dela na vseh šolah v občini.
Datum vnosa: 11. 11. 2025

Emil HAMERŠAK

25. april 1910–2. oktober 1942
Učitelj, ki je bil kot zaveden Slovenec pod nacističnim režimom ustreljen v mariborskih zaporih.