Izhaja iz tržiške glasbene skupine. Oče Rudolf je igral v godbi, poleg tega pa poučeval klavir, kitaro, harmoniko in citre, sestra Marija Ahačič-Pollak pa je pevka.
S petimi leti je pričel igrati harmoniko. Med drugo svetovno vojno je bila celotna družina izseljena v Srbijo, kjer so preživeli vsa vojna leta. Po vrnitvi v Slovenijo je Vital končal osnovno šolo in se vpisal na kranjsko gimnazijo. Študiral je na Fakulteti za strojništvo, po študiju se je najprej zaposlil v domačem Tržiču, nato v Ljubljani, nazadnje pa v tovarni glasbil Melodija Mengeš. Nekaj časa se je z glasbo ukvarjal tudi profesionalno.
Že za časa študija je igral v različnih ansamblih in si tako plačeval študij, saj štipendije ni imel, ker je bil oče krščansko usmerjen. Leta 1957 je začel nastopati z Zadovoljnimi Kranjci in tako je vstopil v svet narodnozabavne glasbe. Zatem je nastopal v ansamblu Borisa Kovačiča. Ustanovil je tudi svoj trio, v katerem sta igrala Milan Ferlež na kitaro in Boris Vede na bas, sam pa je nastopal s kromatično harmoniko. Vital je igral tudi sam ali pa spremljal priljubljene pevce s harmoniko. S sestro Marijo Ahačič-Pollak sta posnela tri kasete, sodeloval pa je tudi pri snemanju filmske glasbe, otroških pesmi, 15 let je spremljal Ribniški oktet.
Bil je navdušen športnik, rad je kolesaril, smučal, se ukvarjal z alpinizmom, bil je tudi član Gorske reševalne službe Tržič, kar pa je po poroki opustil. Poleg narodnozabavne glasbe je igral tudi druge zvrsti, od jazza do evergreenov. Tekmovanj se ni udeleževal, zato je bil pri priznanjih prezrt. Bil je predlagan za nagrado Prešernovega sklada, leta 1995 nominiran za zlato noto kot najboljši izvajalec etno in folk glasbe, po smrti, leto dni kasneje, pa je bil posmrtno odlikovan.
Ansambel Borisa Kovačiča: Dober dan sonce, 1970
B. Kovačič: Žametno nebo, 1971
M. Ahačič-Pollak: ‘Pojte z menoj’, 1978
Z.Ognjanović: Po Koroškem po Kranjskem že ajda zori, 1986
Slovenske ljudske pesmi, 1990
Slovenske ljudske pesmi v priredbi za kromatično in klavirsko harmoniko, 1993
Nekoč, nekje, 1994
Vokalni kvartet Frankolovčani: Slovenske napitnice in podoknice, 1996
V spomin, 1996
Prav luštno je pozim, 1996
Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon, Ljubljana, 2008, str. 6
Sivec., I.: Vsi najboljši muzikanti, 1. del, Mengeš, 1998-, str. 166-169
Sivec, I.: Vsi najboljši muzikanti, 2. Del, Mengeš, 1998-<2003>, str. 85-86