Napredno iskanje
sl
en hu it sl

Janez – Janko SIMONIČ

SIMONIČ Janez - Janko
Foto: družinski arhiv

Foto galerija

Rojen:
23. marec 1923, Ptuj
Umrl:
10. marec 2006, Ptuj
Poklici in dejavnosti:
Kraji delovanja:
Občina:
Leksikon:
Življenjepis

Rodil se je kot sedmi otrok v številčni kmečki družini očetu Antonu, mizarskemu mojstru, in materi Mariji, gospodinji. Predšolska in šolska leta je preživel na domačiji v Krčevini pri Ptuju v družbi šestih sester in dveh bratov. Na Ptuju je obiskoval 4-letno osnovno šolo, nato pa zaključil še 4-letno meščansko šolo. Z željo, da bi postal fotograf, se je leta 1939 vpisal v 3-letno trgovsko nadaljevalno šolo v Ptuju in ob tem postal vajenec pri fotografskem mojstru Francu Langerholcu v Prešernovi ulici. Leta 1941 se je nemški okupaciji izognil z odhodom v Ljubljano, kjer se je zaposlil kot fotografski pomočnik – retušer v ateljeju Foto Holyinski in tam ostal do konca vojne. Tukaj je spoznal svojo bodočo ženo Lidijo (roj. Rebernig), s katero se je poročil leta 1946, v zakonu sta se jima rodila hči Metka in sin Janko.

Po koncu druge svetovne vojne in vrnitvi na Ptuj (1945) se je zaposlil kot propagandni referent – vodja ptujske foto sekcije. V tej vlogi si je uspel nabaviti začetni fotografski material in leta 1946 po opravljenem mojstrskem izpitu skupaj z nekdanjim mentorjem Francem Langerholcem odprl fotografski atelje Drava Langerholc – Simonič. Še istega leta je bil vpoklican na triletno služenje vojaškega roka v letalsko enoto v Mostar, delo v ateljeju pa sta v tem času vodila Franc Langerholc in žena Lidija. Po vrnitvi na Ptuj sta se obrtnika razšla in Janko Simonič je odprl samostojni atelje z imenom Foto Drava Ptuj na takratnem Trgu svobode 3 (danes Minoritski trg).

Bil je priznan mojster črno-bele fotografije, fotografiral je ob različnih osebnih in družinskih dogodkih ter ustvaril številne otroške in družinske portrete, pa tudi fotografije za osebne dokumente. Ljubiteljsko se je ukvarjal tudi s krajinsko fotografijo, pri čemer je fotografiral predvsem mestno jedro Ptuja, grad itd.
Atelje je pod njegovim vodstvom deloval do leta 1983, ko je obrt prevzela nekdanja vajenka Erna Špehonja, atelje z imenom Foto Drava je deloval do leta 1996.

Janko Simonič se je upokojil leta 1984, vendar je še naprej z zanimanjem spremljal delovanje ateljeja, posvečal pa se je tudi zasebnemu fotografiranju. V prostem času se je ukvarjal tudi s športnim ribolovom. Mnogo let je bil član ribiške družine Ptuj, kjer je tekmoval v ribiških ekipah in dosegel več dobrih rezultatov.

Viri in literatura

M. Simonič: Življenjepis fotografa Janka (Janeza) Simoniča, marec 2017 (hrani arhiv KIP).

Avtor/-ica gesla: Mira Petrovič, Knjižnica Ivana Potrča Ptuj
Datum prvega vnosa: 3. 1. 2018 | Zadnja sprememba: 30. 12. 2025
Mira Petrovič. Janez – Janko SIMONIČ. (1923-2006). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 6. 6. 2026) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/janez-janko-simonic/
Prijavi napako

Morda vas zanimajo tudi

Datum vnosa: 12. 6. 2023

Dane ZAJC

26. oktober 1929–20. oktober 2005
Dane Zajc je bil slovenski pesnik, dramatik in esejist.
Datum vnosa: 15. 12. 2019

Angela ŽIBERNA

25. oktober 1930–17. februar 2013
Ukvarjala se je predvsem z mladino, po upokojitvi pa se je posvetila delu s starejšimi in starostniki; preučevala je tudi položaj žensk v družbi.
Datum vnosa: 15. 12. 2019

Rudolf KRESAL

26. november 1905–23. oktober 1975
R. 26. nov. 1905 v Ljubljani, u. 23. okt. 1975 v Novem mestu, pok. v Ljubljani. Obiskoval je srednjo tehnično šolo v Ljubljani, kjer je maturiral ...