Bila je hčerka ljubljanskega trgovca Janeza Krstnika Hartla in Marije Alojzije Lassacher pl. Wayersperg. Leta 1807 se je z dvajsetimi leti poročila z bogatim in podjetnim trgovskim sinom Antonom Primicem in mu v zakon prinesla bogato doto. Zakoncema sta se rodila sin Janez Krstnik in hči Julija Primic, por. Scheuchenstuel. Leta 1816 je kmalu po rojstvu hčere Julijana ovdovela in po moževi oporoki postala glavni dedič premoženja. V manjšem obsegu je prevzela skrb za trgovino in trgovske posle. Prav tako je s pomočjo domačih učiteljev sama skrbela za vzgojo in šolanje otrok. Po smrti moževe matere Terezije Primic se je leta 1822 Julijana iz hiše svojega očeta na tedanjem Mestnem trgu preselila v stanovanje na današnji Wolfovi ulici v Ljubljani. Ko ji je leta 1832 umrl sin, je opustila trgovino in jo naslednje leto prodala svojemu poslovodji Andreju Mallnerju.
Julijana, ki je bila gospodarna, praktična in ponosna ženska, je hčerko Julijo, ki je postala ena bogatejših dedinj v Ljubljani, vzgajala po strogih meščanskih pravilih. Po Julijini poroki s tedanjim avskultantom deželnega sodišča v Ljubljani Jožefom Anzelmom pl. Scheuchenstuelom leta 1839 sta zakonca živela pri njej na današnji Wolfovi ulici, kjer je Julijana leta 1841 stanovanje povečala z dokupom sosednje hiše.
Ko je Jožef dobil zaposlitev na novomeškem sodišču, se je leta 1850 s hčerino družino preselila v Novo mesto. Bivali so v gradiču Neuhof v Kandiji pri Novem mestu, kjer je leta 1855 Julijana umrla. Njeno premoženje, med drugim hiša na Wolfovi ulici v Ljubljani, je prešlo na hčerko Julijo. Julijana je pokopana na šmihelskem pokopališču v Novem mestu, njen nagrobnik pa je vzidan v steno pokopališke kapele.
Andrejka, R. Zgodovina Primčeve hiše v Ljubljani. Kronika slovenskih mest, 1935, let. 2, št. 3, str. 209.
Andrejka, R. Zgodovina Primčeve hiše v Ljubljani. Kronika slovenskih mest, 1935, let. 2, št. 4, str. 275–281.
Kidrič, F. Prešernove Lavre: IV. Ljubljanski zvon, 1934, let. 54, št. 12, str. 675–686.