Osnovno šolo je obiskoval v Lenartu, nižjo in višjo gimnazijo na Ptuju, dokončal pa jo je v Mariboru (1932). Zatem je študiral romanistiko (francoščino in latinščino) na Filozofski fakulteti v Ljubljani in se po diplomi (1936) s štipendijo francoske države leto dni izpopolnjeval v Franciji.
Prvo zaposlitev je dobil v srbskem Leskovcu (1940), nato pa je kot profesor romanskih jezikov služboval v Gradcu. Po vojni ga je slovenska šolska oblast najprej razporedila za profesorja v Lendavi, nato v Gornji Radgoni, pa ponovno v Lendavi, zatem na Ravnah na Koroškem, leta 1952 pa je pričel službovati na ptujski gimnaziji. Do leta 1958 je poučeval francoščino, angleščino in latinščino, občasno tudi nemščino, nato pa je bil imenovan za ravnatelja šole. V svojem dolgoletnem vodenju gimnazije si je ves čas prizadeval za njen razvoj. Tako mu je leta 1963, ko so se osemletne gimnazije preoblikovale v štiriletne, osnovne šole pa so postale osemletne, s prizadevanji uspelo zagotoviti, da se je gimnazija na Ptuju obdržala in bila verificirana med prvimi v Sloveniji. Še posebej se je zavzemal za širjenje francoskega jezika, tako je bil v času njegovega ravnateljevanja na šolo sprejet lektor za francoski jezik. Upokojil se je leta 1977.
Je avtor več deset strokovnih člankov o razvoju šolstva, iz francoskega jezika pa je prevedel pravljico avtorice Béatrix Beck, Žaba v črnilniku (1955).
- red viteza Akademskih palm, visoko francosko odlikovanje, za dolgoletno poučevanje francoščine ter za prizadevanja za francoski jezik in kulturo (1979)
- zlata plaketa Občine Ptuj ob 80. življenjskem jubileju (1994)
M. Zupanič: Ni pomemben obseg, pač pa globina znanja: prof. Rudolf Čeh: dobitnik zlate plakete Občine Ptuj, Tednik, št. 32 (31. 8. 1994), str. 6.
Priznanje za Ptujčana, Tednik, št. 23 (21. 6. 1979), str. 5.
J. Slodnjak: Prof. Rudolf Čeh 80-letnik, št. 90 (19. 4. 1994), str. 11.