Josip Durn je odšel v Ameriko že pred prvo svetovno vojno. V novi domovini je kaj kmalu postal aktiven v gospodarskih, kulturnih in društvenih organizacijah slovenskih izseljencev. Po njegovi zaslugi je bil zgrajen Slovenski delavski dom v Clevelandu, srečamo ga pri pevskemu zbori Jadran in dramskemu društvu Anton Verovšek. Poleg tega je bil tudi aktiven član socialističnega kluba in dolgoletni član glavnega odbora SNPJ. Z ženo Mary sta bila aktivna člana številnih slovenskih društev, klubov in organizacij v Clevelandu in okolici.
Med drugo svetovno vojno je zbiral pomoč za vipavske rojake doma. S tem delom je nadaljeval tudi po vojni in večkrat poslal šolske potrebščine otrokom v Vipavsko dolino. Njegove pomoči je bila deležna tudi knjižnica v Vipavi. V Poročilu knjižničarja Prosvetnega društva Drago Bajc Vipava [verjetno za leto 1951] piše: »V začetku leta je imela knjižnica 175 knjig… Od našega rojaka Durna smo prejeli
28 kom Ameriškega družinskega koledarja
26 kom raznih knjig
3 izvode Proletarca
1 izvod revije Majski glas
8 izvodov revije Cankarjevega glasnika
29 izvodov revije Mladinski list
7 izvodov revije Čas
V knjižnici še hranimo izvod knjige z njegovim lastniškim žigom. Na ovalnem je napis JOSEPH F. DURN CLEVELAND, O. Na pravokotnem pa s pisanimi črkami: Joseph F. Durn 15605 Waterloo Road.
Ko je bil leta 1956 na obisku v domovini, je v imenu ameriških Slovencev govoril ob odkritju spomenika Louisu Adamiču v Grosupljem. Dopisoval je tudi v različne publikacije, ki so jih izdajali ameriški Slovenci.
Primorski slovenski biografski leksikon. Snopič 2. Gorica, 1975, str.87-88
Osebnosti. Veliki slovenski biografski leksikon. 2009, geslo: Durn, Joseph
Kjer knjige najdejo dom. Ajdovščina, 2014, str. 58-59