Napredno iskanje
sl
sl en it hu
Pisava
100%
125%
150%
200%
Barve
Privzete barve
Visok kontrast
Obrnjene barve
Črno belo
Kazalec
Resetiraj

ČEVNIK, Lucija

Portret dr. Lucije Čevnik
Foto: Robert Baron - Dr. Lucija Čevnik

Foto galerija

Rojena:
2. julij 1978, Slovenj Gradec, Slovenija
Kraji delovanja:
Občina:
Leksikon:

Lucija Čevnik je osnovno šolo obiskovala v Dravogradu, nato gimnazijo na Ravnah na Koroškem, kjer je maturirala leta 1997. Njena akademska pot se je nadaljevala z dodiplomskim študijem sociologije in filozofije na Pedagoški fakulteti v Mariboru, kjer je diplomirala leta 2003. Nadaljevala je študij na Filozofski fakulteti v Mariboru, kjer je najprej zaključila magistrski študij sociologije in nato nadaljevala na doktorski stopnji. Doktorirala je leta 2015, prav tako na Filozofski fakulteti v Mariboru, s področja sociologije, pod mentorstvom prof. dr. Metke Kuhar z Univerze v Ljubljani. Med študijem je pridobivala mednarodne izkušnje tudi na Univerzi Karl-Franzens v Gradcu, kjer je v okviru programa ERASMUS pripravljala diplomsko delo iz filozofije.

Od leta 2004 dalje se poklicno osredotoča na delo z mladimi, pri čemer posebno pozornost namenja ranljivim skupinam. Od začetka kariere je delovala kot vodja mladinskih programov, pozneje kot specialistka za mladinsko delo. Njeno delo zajema širok spekter preventivnih in izobraževalnih dejavnosti, zlasti na področju duševnega zdravja in socialnih veščin mladih. Vodila je več programov za mladinske centre po Sloveniji, kjer je med drugim organizirala mesečna srečanja z mladimi, ki so se soočali z duševnimi stiskami. Pomagala je pri izvajanju projektov NIJZ ter Mreže MaMa, kjer je koordinirala projekte, npr. »Mladim – krepitev socialnih veščin mladih«, in sodelovala pri izvedbi nacionalnih posvetov o duševnem zdravju mladih.

Leta 2018 je ustanovila svoje podjetje, v okviru katerega kot specializantka lacanovske psihoanalize pod okriljem Slovenskega društva za lacanovsko psihoanalizo oz. Mednarodne psihoanalitične šole (ISP) izvaja psihoanalitično svetovanje.

Sodeluje z mladimi in njihovimi starši, pri čemer se osredotoča na reševanje različnih duševnih težav, kot so motnje hranjenja, negativna samopodoba, samopoškodovalno vedenje, medvrstniško nasilje in družinske stiske. Poleg individualnega svetovanja organizira delavnice in predavanja, namenjena širši javnosti, v sodelovanju z različnimi organizacijami, kot so Socialna zbornica Slovenije, centri za socialno delo, mladinski centri in druge institucije.

V preteklosti je delovala kot mentorica in svetovalka v okviru projektov Učna delavnica in Izkoristi svoj potencial ─ socialna aktivacija za ranljive brezposelne osebe ter kot strokovna vodja projekta »Ženska mora biti lepa!«. Ta se je ukvarjal s preseganjem stereotipov o telesnem videzu žensk; projekt je bil podprt s strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in bil nagrajen za izvedbo. Prav tako izvaja preventivne programe za NIJZ, pri katerih je poudarek na negativni samopodobi mladih, medvrstniškem nasilju in motnjah hranjenja. Redno predava tudi na osnovnih in srednjih šolah o temah, kot so vpliv medijev, samopoškodovanje, samomorilno vedenje in medvrstniško nasilje.

Kot predavateljica sodeluje tudi z izobraževalnimi institucijami, za katere pripravlja vsebine za pedagoške delavce o vplivu medijev na samopodobo mladih, medvrstniškem nasilju in izgorelosti mladih. Občasno predava in sodeluje tudi na mednarodnih institucijah, kot so Tokijska univerza za tuje študije in Filološka fakulteta Univerze v Lodžu. Od leta 2022 je strokovna sodelavka v Centru za družine Slovenj Gradec, kjer izvaja preventivne vsebine in vodi pogovorne skupine z mladimi, ki se soočajo z različnimi stiskami.

Je redna gostja televizijskih in radijskih oddaj ter podkastov, kjer s poslušalci deli strokovno znanje. Sodelovala je z mediji, kot so RTV Slovenija, POP TV, SIOL TV, Radio Maribor idr. Piše kolumne za revije, kot so Sensa, Obrazi, Bodi zdrava, Dnevnik in Delo. Je tudi svetovalka na portalu Odgovorno starševstvo in avtorica treh knjižnih uspešnic o odnosih ─ Mama hčerki, Hčerka mami in Mama sinu. V svojih delih se posveča zapletenim in pogosto nezdravim odnosom v družinskem okolju, predvsem v odnosih med materjo in hčerko ter materjo in sinom. Njene knjige so navdihnile številne bralke in bralce ter pomagale premostiti odtujenost in travme v družinskih razmerjih. Poleg vseh teh dejavnosti ima opravljen mednarodni tečaj MBTC ter pridobljen mednarodni certifikat za opravljanje dejavnosti informiranja in svetovanja (ERYICA).

Zanimanje za sonaravno življenje in skrb za zdravje jo spremlja že od mladih let. To se odraža tudi v njeni dejavnosti na podedovani kmetiji, kjer se je intenzivno ukvarjala s pridelavo ekoloških žit, oljnic in zelišč. Spoznanja o trajnostnem življenju in ekološki pridelavi so tako pomembno dopolnila njeno sociološko delo, kjer vedno poudarja celostno skrb za človeka in naravo.

Izbrana bibliografija

Knjižne objave

  • Mama sinu, 2024
  • Hčerka mami, 2023
  • Mama hčerki, 2022

Za več medijskih objav si oglejte spletno stran Lucije Čevnik.

Avtor/-ica gesla: Manja Miklavc, Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem
Datum prvega vnosa: 18. 10. 2024 | Zadnja sprememba: 18. 10. 2024
Manja Miklavc. ČEVNIK, Lucija. (1978-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 11. 11. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/cevnik-lucija/
Prijavi napako