Šolal se je na Osnovni šoli Tone Čufar Jesenice (1964-1972), Gimnaziji Jesenice (1972-1976) ter Fakulteti za elektrotehniko Ljubljana (1976-1981). Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike, smer industrijska elektronika. Od leta 1981 do leta 1991 je bil kot inženir za avtomatizacijo zaposlen v Železarni Jesenice, od leta 1991 do leta 2022 pa je bil solastnik in direktor zasebnega podjetja 3BM d.o.o., prav tako na Jesenicah. Podjetje se je ukvarjalo s servisiranjem in prodajo računalniške opreme ter popravilom industrijske in laboratorijske opreme. Na področju elektrotehnike je avtor več inovacij, dveh patentov (Postopek za shranjevanje kontrolne vsote v mikroračunalniškem sistemu leta 1993, Preiskuševalnik povezav s trakastimi in drugimi kabli leta 1994), objavil je tudi več strokovnih člankov o servisiranju elektronike in računalnikov. O vzdrževanju industrijske elektronike je predaval v okviru Društva vzdrževalcev Slovenije, o vzdrževanju računalnikov pa na Dnevih slovenske informatike. Na področju elektrotehnike je prejel zlato medaljo na razstavi inovacij IENA 1992 v Nurembergu (Tester za trakaste kable), srebrno plaketo za inovacije na RAST YU 1986, srebrno medaljo na Kmetijskem sejmu v Gornji Radgoni (Avtomatika za sušenje krme), bronasto medaljo SPIM (Slovenske podjetniško inovacijske mreže) leta 1993 (Avtomat za priklop modema), bronasto medaljo SPIM leta 1994 (Telefonska centrala) ter priznanje Raziskovalne skupnosti občine Jesenice leta 1989 za področje raziskovalne dejavnosti.
Bogdan Bricelj pa je zelo aktiven tudi na področju fotografije. Ameriško fotografsko združenje Photographic Society of America – PSA) mu je kot prvemu v Sloveniji podelilo naziv velemojster PSA (Grand Master PSA – GMPSA) ter velemojster PSA – bronasti (PSA Bronze – GMPSA/b). Prav tako visok naziv FIAP odličnik platinasti (EFIAP/p) pa je prejel kot prvi na Zgornjem Gorenjskem ter osmi v Sloveniji. O digitalni fotografiji je predaval članom Foto kluba Jesenice, Fotografskega društva Jesenice, Društva upokojencev Jesenice, Mojstrana in Žirovnica. Njegovi članki o fotografiji so bili objavljeni v revijah Digitalna kamera, E-fotografija, Proteus, Potapljač, PSA Journal Ameriške fotografske zveze in drugih. Njegove fotografije pa so bile objavljene v različnih biltenih, koledarjih, prospektih, knjigah (monografija Jesenice, Veliki atlas Slovenije, Slovenske gore, Živali Slovenije), revijah (tudi v National Geographic, National Geographic Junior) in tudi na jumbo plakatih. Teh fotografij je bilo preko sto. Imel je tudi že enainštirideset samostojnih fotografskih razstav. Od leta 2009 do leta 2017 je bil predsednik Fotografskega društva Jesenice. V času njegovega predsedovanja Fotografskemu društvu Jesenice je društvo leta 2015 prejelo zlati znak JSKD (kot prvo fotografsko društvo v Sloveniji in prvo kulturno društvo na Zgornjem Gorenjskem), plaketo Občine Jesenice (2015) ter dve prvi in šest drugih mest na tekmovanju Fotografske Zveze Slovenije za najboljše slovensko društvo.
Bogdan Bricelj je na področju fotografije je prejel 338 nagrad na mednarodnih fotografskih razstavah ter priznanje Zveze kulturnih društev Jesenice (2017). Zasedel je drugo mesto na tekmovanju Fotografske Zveze Slovenije za najuspešnejšega razstavljavca leta 2010, še desetkrat (2007-2023) pa je bil uvrščen od tretjega do osmega mesta. Dvakrat je zasedel drugo mesto na tekmovanju Fotografske Zveze Slovenije za najuspešnejši posnetek leta (2006, 201), še petkrat pa je bil uvrščen od tretjega do petega mesta (2006-2017). Prejel pa je tudi zlato priznanje sveta območne izpostave JSKD.
Bricelj, B. 90 let organizirane fotografske dejavnosti na Jesenicah: 1925-2015. Jesenice: Fotografsko društvo Jesenice, 2015.