Jezuitski pater Pavel Berden je bil rojen tik ob današnji slovensko-madžarski meji. Po končani osnovni šoli se je vpisal na nižjo gimnazijo v Murski Soboti, razrede višje gimnazije z maturo pa je opravil na realni državni gimnaziji v Ljubljani. Po opravljeni maturi se je najprej vpisal na študij matematike, vendar ga je zaradi nenadne bolezni že po dveh tednih prekinil. Ko je ozdravel, je želel nadaljevati s študijem, vendar so mu zaradi zaostanka njegovi predpostavljeni na fakulteti to odsvetovali. Namesto tega je dobil priporočilo za vpis na Pravno fakulteto v Ljubljani, kjer je bil že prvo leto odbornik Akademske zveze. Deloval je v akademskem društvu Zavednost in bil kot globoko veren kristjan leta 1935 udeleženec evharističnega kongresa v Ljubljani. Stanoval je v Oražnovem domu in prišel v stik s prof. Lambertom Ehrlichom, ki je okrog sebe zbiral mlado izobraženo katoliško mladino. Po končani pravni fakulteti so ga vabili v razne državne službe, a je vse zavrnil in leta 1940 v Zagrebu vstopil v jezuitski noviciat.
Po opravljenem študiju teologije v Zagrebu je bil leta 1947 posvečen v duhovnika. Najprej je dve leti služboval kot duhovni pomočnik, 1950-1951 pa je bil jezuitski superior v Mariboru. Med leti 1952 in 1955 je bil zaradi takratnega režima zaprt v Mariboru, Ljubljani in na Igu pri Ljubljani. Od leta 1955 pa do leta 1963 je bival na Bogenšperku pri Litiji in kot ljudski misijonar vodil misijone po raznih župnijah po Sloveniji. Med leti 1966 in 1969 je ponovno opravljal službo superiorja v Mariboru. 1969. leta je bil imenovan za prvega provinciala slovenske viceprovince Družbe Jezusove. To službo je opravljal vse do leta 1975, ko se je spet posvetil ljudskim misijonom. Delo je ves čas svojega življenja opravljal z veliko vnemo.
Pater Pavel Berden je bil tudi pesnik. Napisal je veliko pesmi in drugih poljudno-znanstvenih člankov, ki jih je večinoma objavljal v najpomembnejšem pomurskem katoliškem zborniku, Stopinjah. O tem je pisal njegov prijatelj, sopotnik in sodelavec pri Stopinjah škof dr. Jožef Smej: »Noben pisatelj in pesnik, noben umetnik ni vseh 24 ur na dan ustvarjalen kot umetnik. Kar se mu posreči bistvenega in trajnega, se zgodi zmeraj samo v nekaterih redkih trenutkih navdihnjenja. Tako je bilo tudi z Berdenom«. Po smrti so bili v njegovi zapuščini najdeni rokopisi in lističi na katere si je zapisoval verze, potem ko je večino svojih pesmi že za časa življenja predal dr. Jožefu Smeju. Pesmi sta nato leta 1985 za knjižno izdajo pripravila duhovnika Lojze Kozar in Franc Cerar. Zbirka je izšla pod naslovom Himne belih jagnedov.
Ustvaril je še nekaj risb, akvarelov, portretov in drugih umetniških stvaritev. Leta 1968 je izšla njegova knjižica o Kobilju. V njej je podrobno opisal rojstno vas skozi zgodovino. Knjižica je bila leta 1995 ponatisnjena.
Umrl je v Mariboru, za posledicami kapi.
Kobilje nekdaj in danes. Kobilje: Župnijski urad, 1968; Ljubljana: J. Vugrinec, 1995 (2. dopolnjena izd.).
Pred štiridesetimi leti je umrla Zavednost. Stopinje, 1981, str. 119-120.
Kozar, L. Zlate Stopinje zlatim ljudem: zbornik ob 50-letnici Stopinj. Murska Sobota: Škofija, 2020, str. 7-10 in 13-25.
Novak, V. Kaj nam sporoča p. Pavel Berden? Stopinje, 1983, str. 3-4.
Novak, V. Pavel Berden: Himne belih jagnedov. Stopinje, 1986, str. 203-204.
Smej, J. Pavlu Berdenu, soustanovitelju Stopinj. Stopinje, Murska Sobota, 1983, str. 180-186
Smej, J. (ur.) Pavel Berden: Himne belih jagnedov: pesmi. Maribor: Župnijski urad sv. Magdalene, 1985.
Smej, J. O duhovniku in pesniku p. Pavlu Berdenu DJ v luči Jezusa Kristusa. V: Sonce IHS: poezija slovenskih jezuitov. Ljubljana: Župnijski urad Ljubljana-Dravlje, 1999, str. 281 – 296.
Zapis je pripravil Marko Vugrinec. Hrani ga arhiv PiŠK Murska Sobota.