Promet brodarstva se je odvijal ob visoki vodi; po reki navzdol so ladje vodili z drogovi, navzgor pa so jih s kopnega vlekli voli, ki so jih vpregali na postajah. V Litiji so brodarji prelagali tovor, počivali in prenočevali, saj se nižje za Litijo kmalu začne soteska z brzicami. Na območju Litije je bilo pet pristanišč: Ponoviče, Litija, Št. Jurij, Poganjek in Apnenec pri Ribčah. Plovba po Savi je zamrla po zgraditvi železnice leta 1849.
Odkritje bronaste skulpture čolnarja je bilo v soboto, 12. junija 2010 pred športno dvorano v Litiji. S tem je zgodovinsko obdobje brodarstva po Savi, ko je bila Litija za brodarje pomembno pristanišče, dobilo svoje obeležje v Litiji, poleg tega, da si ga je občina že prej izbrala za svoj simbol. Kip je izbrala posebna komisija med desetimi prijavljenimi umetniki, financirala pa ga je Mestna skupnost Litija, sredstva je zbirala pet let. Na svečanosti je nastopil tudi Mešani pevski zbor društva upokojencev Litija.
Akademski kipar Mirsad Begić je leta 1979 diplomiral na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost. Ustvarja v glini, keramiki, bronu in različnih netipičnih materialih, od voska do vrvi. Razstavljal je in razstavlja v Sloveniji in izven nje (posebej v Nemčiji). Živi v Ljubljani. Je avtor številnih javnih spomenikov in portretov po Sloveniji.
1997 – Župančičeva nagrada
2000 – nagrada Prešernovega sklada
Mirsad Begić, pridobljeno s spletne strani https://sl.wikipedia.org/wiki/Mirsad_Begi%C4%87