Napredno iskanje
Pisava
100%
125%
150%
200%
Barve
Privzete barve
Visok kontrast
Obrnjene barve
Črno belo
Kazalec
Resetiraj

ARKO, Mihael

ARKO, Mihael
Prim. SBL 1. sn., str. 19.

Foto galerija

Rojen:
11. september 1857
Umrl:
29. april 1938
Poklici in dejavnosti:
Leksikon:

R. 19. sept. 1857 v Zapotoku pri Sodražici, u. 29. mar. 1938 v Idriji. Gimnazijo in bogoslovje je dokončal v Ljubljani in bil posvečen za duhovnika (19. sept. 1880). Kot kaplan je služboval v Škofji Loki in Hrenovicah pri Postojni, nato je bil kurat in pozneje župnik v Šturiju na Vipavskem in od l. 1897 mestni župnik in dekan v Idriji. V l. 1902 – 1908 je bil deželni poslanec kat. nar. stranke za idrijski okraj. Dopisoval je različnim ljubljanskim listom, od l. 1919 pa slovenskim primorskim listom, v katerih je objavil več zgodovinskih člankov o Idriji in idrijskem rudniku. Pospeševal je cerkveno in posvetno glasbo, vodil Kat. del. družbo, bil odbornik Kons. društva in Reifeisnove posojilnice v Idriji. Nagrajen je bil z naslovom duhovnega svetnika in tajnega papeževega komornika.

  • Prim. SBL 1. sn., str. 19 – s sliko.
  • Ribnica skozi stoletja 1982, str. 21 – s sliko.
  • SBL I, str. 15.
Avtor/-ica gesla: Karel Bačer, Knjižnica Mirana Jarca Novo Mesto
Datum prvega vnosa: 15. 12. 2019 | Zadnja sprememba: 15. 12. 2019
Prijavi napako