Osnovno in srednjo šolo je obiskovala na Jesenicah. Leta 1982 je diplomirala na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo (FSPN) Univerze v Ljubljani. Že v času šolanja je delala na Radiu Jesenice in kasneje v Aktualno-politični redakciji Radia Študent v Ljubljani. Kot študentka je sodelovala v številnih raziskavah profesorjev in profesoric na FSPN ter kasneje kot vodja raziskovalnih projektov na Mirovnem inštitutu in na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete, s čimer je pridobila bogate izkušnje na področju izvajanja raziskav. Magistrirala je leta 1994 na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani s temo Vstopanje/pripuščanje druge polovice človeštva v polje politike. Na isti fakulteti je leta 1998 zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Ženske v parlamentu: dejavniki, ki vplivajo na njihovo zastopanost.
Leta 1995 je skupaj z dr. Evo D. Bahovec so-ustanovila revijo Delta in bila članica njenega uredniškega odbora. Bila je tudi članica uredništva revije Družboslovne razprave (2006–2009; 2011-) ter so-ustanoviteljica in so-urednica revije Ars et Humanitas (2007-2011). Še vedno je članica izdajateljskega sveta revije Teorija in praksa (2011-). Med letoma 2003 in 2007 je bila predstojnica Oddelka za sociologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Vodila je več raziskovalnih projektov ter organizirala več konferenc. Od leta 2010 dalje, ko je postala predsednica Slovenskega sociološkega društva, organizira in vodi številne dogodke društva, med njimi tudi odmevne vsakoletne konference. Preden je postala predsednica društva, je bila v dveh mandatih njegova podpredsednica. Leta 2007 je bila na njeno pobudo pri Slovenskem sociološkem društvu ustanovljena Sekcija za spol in družbo.
Po končanem dodiplomskem študiju je najprej leta 1982 kot učiteljica sociologije poučevala širok nabor družboslovnih predmetov na Srednji šoli za PTT promet in telekomunikacije v Ljubljani, kjer je bila nekaj let tudi sekretarka šole, od leta 1992 do 1995 pa je bila zaposlena na gimnaziji v Škofji Loki. Med letoma 1995 in 1997 je delovala kot raziskovalka na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Leta 1995 je na isti fakulteti postala asistentka za sociologijo kulture. Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani je redno zaposlena od leta 1998, leta 2009 je bila izvoljena v naziv redne profesorice. Strokovno deluje na področjih ženskih študij in feministične teorije, feministične politične teorije, žensk v politiki, spola in globalizacije, spola in nasilja, spola in telesa, spola in migracij, spola in edukacije ter (človekovih) pravic ranljivih družbenih skupin. Je koordinatorica doktorskega študijskega programa Študiji spola. Sodelovala je tudi na tujih univerzah in drugih ustanovah, med drugim na mednarodni podiplomski Centralni evropski univerzi v Budimpešti, na Med-univerzitetnem centru v Dubrovniku, na Univerzi v Londonu (Birkbeck kolidž), od leta 2014 pa je gostujoča predavateljica na Univerzi Novi Sad v Vojvodini (Srbija). Ves čas je dejavna tudi v mednarodnem prostoru. Bila je članica več mrež, ki so se raziskovalno ukvarjale s položajem žensk v politiki (ECPR, ESA). Prav tako je članica ekspertnega foruma Evropskega inštituta za enakost spolov (EIGE) s sedežem v Vilni, bila je članica COST Evropske mreže za opazovanje femicida. Leta 2009 je bila kot kandidatka v ožjem izboru revije Jana za znanstvenico leta. Od leta 2015 pa je tudi članica Strokovnega sveta za enakost spolov na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.Njena bibliografija v sistemu COBISS do leta 2016 obsega več kot 500 enot, od tega več kot 100 člankov in delov monografij.
Zapis je bil pripravljen v sodelovanju z dr. Milico Antić Gaber
Zavrl Žlebir, D. V politiko neradi pripuščajo ženske. Gorenjski glas, 1995, št. 20, str. 16.
Grah, M. Kako se godi migrantkam na sončni strani Alp? Delo, 2011, št. 278, str. 221.
Mlinarič, U. Sklicevanje na svobodo govora – to je narobe svet. V soboto, 2011, št.. 292, str. 2-5.
Šelek, M. Kje so čefurke? Obrazi, 2012, št. 4, str. 15-17.
Košak, K. Dr. Milica Antić Gaber. Mladina 2013, št. 14, str. 34-38.