Ricerca avanzata
it
sl en it hu
Scrittura
100%
125%
150%
200%
Colori
Colori predefiniti
Contrasto elevato
Colori invertiti
Bianco e nero
Puntatore
Ripristina

PRIBAC, Bert (Humbert)

PRIBAC Bert (Humbert)
Foto: Arhiv knjižnice

Galleria fotografica

Nato:
16. January 1933, Srgaši
Morto:
13. May 2020, Srgaši
Professioni e attività:

Rodil se je v kmečki družini očetu Simonu in materi Tereziji (roj. Dodič). Osnovno šolo je obiskoval v Gažonu in nato v Kopru, kjer je leta 1948 zaključil malo maturo. Leto kasneje je opravil časnikarski tečaj na Bledu. Kot novinar pripravnik je nato delal za Istrski tednik in Slovenski jadran, do vpisa na gimnazijo leta 1953. Že v dijaških letih je pisal pesmi in urejal časopis Naša misel. Po maturi leta 1955 je vpisal študij primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Pesmi je tedaj objavljal v Mladih potih. Leta 1959, v času absolventskega staža, je ilegalno zapustil domovino. Po letu dni bivanjav Zahodni Nemčiji (gl. pesem Spomin na neko odločitev..) je z ženo in sinom prispel v Avstralijo.VMelboumu se je zaposlil kot čistilec v bolnišnici, nato kot poštni uradnik.
Ob delu se je učil jezika in leta 1965 maturiral iz angleščine.Nato je vpisal študij bibliotekarstva(1966-68) in magisterij na UniverziNovega Južnega Walesa v Sidneyu (1977-79). Želeta 1966 se je zaposlil v National Library of Australia (Narodni knjižnici Avstralije).Od leta 1972 je bil vodjabibliotekarske in dokumentacijske službe avstralskega ministrstva za zdravstvo. Na predlog Svetovne zdravstvene organizacije je opravljal tudi delo svetovalcav azijskih državah. Napisal je preko 50 strokovnih prispevkovo bibliotekarstvu in dokumentaciji na zdravstvenem področju ter sodeloval v različnih znanstvenih in strokovnih organizacijahv Avstraliji in drugod, meddrugim New York Academy of Sciences in Slovene Studies Society of North America.

Bert Pribac je bil vseskozi dejaven tudi na kulturnem in literarnem področju. Sodi med najvidnejše književne ustvarjalce slovenske diaspore. Med drugim je objavljal v Argentini (Meddobje), Trstu (Most, Mladika) in Ljubljani (Rodna gruda). Vrsto let je v slovenskih avstralskih časnikih (Slovenski vestnik, Slovenska vest, Resnica, Svobodni razgovori idr.) sodeloval z izvirnimi pesmimi in prevodi, razmišljanji in eseji ter pripravljal tedenske radijske oddaje za avstralske Slovence. Njegova prva pesniška zbirka Bronasti tolkač (1962) je tudi prva slovenska knjiga, izdana v Avstraliji. Pomembno je tudi njegovo prevajalsko in antologijsko delo. Po njegovi zaslugi so v slovenskem jeziku zaživeli drobci avstralske poezije.

V dolgih letih bivanja v tujini je prepotoval vso Avstralijo. Strokovna službena potovanja so ga pogosto vodila tudi v tujino, med drugim v ZDA, Anglijo, Švico, Italijo, Nemčijo, Avstrijo, Švedsko, Kanado, Brazilijo, Kitajsko, Filipine, na Malezijo, Japonsko in v Novo Zelandijo. Leta 2000 se je vrnil v domovino, v rodne Srgaše, kjer obdeluje vinograd in oljčnik, veliko bere, piše in objavlja.

Pomembnejša dela:

  • Istra v poeziji = Istria in poetry / Večer slovenske poezije iz Istre = Evening of Slovene poetry from Istria, 2011 (soavtor in prevajalec)
  • The Bay of Piran belongs to Piran : on the border dispute between Slovenia and Croatia, 2011
  • Piranski zaliv je lahko samo Piranski : tudi kamni pričajo, da Savudrija in morje vmes pripadata Piranu, 2010 in 2009
  • Tam daleč pod južnim križem : izseljenska razmerja med Slovenci v Avstraliji in razpotja duha, 2010
  • Podobe zlodjev in svetnikov : stanje sveta od zgoraj in od spodaj, 2010
  • Vonj po jasminu, 2008
  • The golden boat : selected poems of Srečko Kosovel, 2008 (soprevajalec)
  • Sonce zlati naše čaše : iz Robaijatijev Omarja Khayyama okrog leta 1100 n. št., 2007 (prevajalec)
  • Kiss me, Koštabona = Poljubi me, Koštabona : ljubezenske pesmi in baladice, 2003
  • Vesolje okrog kuščarja: iz avstralske poezije 20. stoletja, 2003 (izbor in prepesnitev)
  • Slovenske spravne motnje : alternativno videnje slovenske sprave, 2002
  • Bronasti tolkač in druge pesmi, 2000
  • Konec sanjske dobe : antološki prerez sodobne avstralske aboriginske poezije, 2000, 2003 (prevajalec)
  • Prozorni ljudje, 1991
  • Gradivo za antologijo avstralskega sodobnega pesništva = Material for an anthology of contemporary Australian verse, 1982 (izbor in prevodi)
  • The framework for a biomedical library network in Australia, 1980 (soavtor)
  • Nineteenth century Slovenian cultural and reading societies, 1980
  • V kljunu golobice : pesmi izseljenca in potepuha, 1973
  • Bronasti tolkač, 1962

Leta 2012 je bil od tedanjega predsednika republike Danila Türka odlikovan z redom za zasluge za prizadevno uveljavljanje slovenske istrske kulture in prispevek k premoščanju slovenske politične razdvojenosti.

Primorski slovenski biografski leksikon: 12. snopič.Gorica: Goriška Mohorjeva družba, 1986, str. 104-105.
Podatki o Bertu Pribcu, kot bi jih napisal on sam
. Pridobljeno na spletni stranihttp://www.capris-d.si/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=38.

Autore/autrice della voce: Luana Malec, Knjižnica Koper
Data del primo inserimento: 8. 4. 2013 | Ultima modifica: 6. 7. 2020
Luana Malec. PRIBAC, Bert (Humbert). (1933-2020). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 11. 12. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/it/oseba/pribac-bert-humbert/
Segnala un errore