Ivan Pirih je bil rojen leta 1881 v Podbrezjah. Po opravljeni ljudski šoli se je kratek čas učil za čevljarja v Kranju. Že leta 1895 pa se je začel v Vurnikovi delavnici v Radovljici učiti za podobarja, rezbarja in pozlatarja. Vajeniško dobo je končal 25. aprila 1900 s pohvalo in priporočilom Janeza Vurnika ml. Kot pomočnik je ostal v delavnici do leta 1904, naslednje leto pa odprl svojo obrt v domači hiši “Pr Pirh”, na današnji Štrukljevi ulici v Predtrgu. Pogosto se je vračal v kamnoseško in podobarsko Janeza Vurnika ml., v kateri so zaradi številnih in obsežnih naročil občasno zaposlili tudi več kot trideset pomočnikov. Leta 1905 poročil z Lucijo Pretnar s predtrške kmetije “Pr Bavant”, danes Jurčičeva ulica. Rodili so se štirje otroci (Katarina, Franc, Ivan, Pavel). Leta 1914 je bil vpoklican v vojsko in 1915 ranjen v Galiciji, od koder se je kot invalid vrnil domov. Umrl je leta 1925.
Ivan Pirih je sodeloval pri izdelavi stranskega Marijinega oltarja v cerkvi sv. Petra v Radovljici (1898), oltarja v cerkvi sv. Lamberta na Lancovem (1899), vodnjaka in spomenika Josipini Hočevar v Radovljici. Prav tako pa je sodeloval tudi pri kiparskih delih v cerkvi sv. Martina na Bledu (1904-1905, 1910) ter izdelavi kamnoseškega okrasja v romarski cerkvi na Brezjah (1900-1909). Izdelal naj bi tudi lesene in poslikane jaslice za cerkev na Brezjah. Ukvarjal se je tudi s podobarskim, rezbarskim delom ter obnavljanjem litoželeznih nagrobnih križev. Pri tem so mu pomagali sinovi Franc, ki se je kasneje izučil mizarstva ter Pavel in Ivan ml., ki sta se posvetila slikarstvu in podobarstvu.
Ivan Pirih pa je bil zelo dejaven tudi v kulturnem življenju v Radovljici. Leta 1921 je bil v Radovljici ustanovljen pevski zbor Sloga. Za prvega predsednika je bil izvoljen najstarejši pevec, Ivan Pirih. Predsednik zbora je bil do leta 1925, ko je umrl. Vodstvo zbora pa je ob ustanovitvi prevzel takratni organist Gustav Fabjan. Zbor je nastopal kot odsek Slovenskega katoliškega izobraževalnega društva. V letu 1922 se je zbiru pridružil tudi godbeni odsek. Slovensko katoliško izobraževalno društvo je zboru finančno pomagalo, da so lahko nakupili note in pianino. V začetku je pri zboru sodelovalo približno 36 pevcev.
Povzeto po:
Pirihovo stoletje: [razstava likovnih del Ivana, Pavla, Ivana ml., Srečka, Pavla ml., Dušana in Luka Piriha, galerija Šivčeva hiša, 7. 2. – 28. 3. 2020] / [besedilo Barbara Boltar in Srečko Pirih]. – Radovljica: Muzeji Radovljiške občine, 2020.
- Pirihovo stoletje: [razstava likovnih del Ivana, Pavla, Ivana ml., Srečka, Pavla ml., Dušana in Luka Piriha, galerija Šivčeva hiša, 7. 2. – 28. 3. 2020] / [besedilo Barbara Boltar in Srečko Pirih]. – Radovljica: Muzeji Radovljiške občine, 2020.
- Glasbene vesti. Pevec, 1930, št. 7/8, str. 31.