Ricerca avanzata
it
sl en it hu
Scrittura
100%
125%
150%
200%
Colori
Colori predefiniti
Contrasto elevato
Colori invertiti
Bianco e nero
Puntatore
Ripristina

JAMNIK POCAJT, Tatjana

Tatjana Jamnik Pocajt, portret s knjigo
Tatjana Jamnik Pocajt - Foto: Branimir Ritonja (Vir: arhiv Mariborske knjižnice)

Galleria fotografica

Nata:
21. February 1962, Slovenj Gradec
Morta:
16. March 2022, Maribor, pokopana v Velenju (Podkraj)
Luoghi di attività:
Comune:
Lessico:

Osnovno šolo in gimnazijo je obiskovala v Velenju. Diplomirala je na Visoki ekonomsko komercialni šoli v Mariboru. Zaposlila se je kot komercialistka najprej v Gorenju, leta 1994 pa v podjetju Košaki v Mariboru.
Leta 1999 jo je življenjska pot pripeljala v Mariborsko knjižnico, kjer se je zaposlila kot bibliotekarka. Ob delu je opravila magistrski študij s področja ekonomsko poslovnih ved in leta 2010 magistrirala na temo Strateško načrtovanje v javnih zavodih. V knjižnici je kot bibliotekarska specialistka vse od leta 2000 vodila Knjižnico Duplek, enoto Mariborske knjižnice. Uspešno se je povezala z lokalnim okoljem, s privlačnimi dogodki motivirala ljudi za obisk knjižnice, zadnjih deset let pa je kot pripovedovalka sodelovala tudi v projektu Pravljični večeri za odrasle.

Tatjana je bila nemiren in ustvarjalen duh, v življenju jo je zanimalo marsikaj, svojo ustvarjalnost pa je izražala na različnih področjih. V mladosti se je ukvarjala s plesom. Ustanovila je svojo plesno skupino, zanjo postavljala koreografije in jo nadgradila v plesni teater. Zanimanje za gledališče se je izostrilo, ko je delala z otroško gledališko skupino v Velenju, za katero je pisala tudi gledališke scenarije. Po selitvi v Maribor je z gledališko dejavnostjo nadaljevala v KUD Pomlad iz Ruš, kjer je režirala predstavo Škofjeloški pasion. Nato se je zgodil prehod v svet literature.

Začela je s pisanjem poezije, haikujev, pa zgodovinskih, arheoloških in biografskih prispevkov v revijah Svet & ljudje ter Kekec. Njena besedila so raznovrstna: pesmi, humoreske, reportaže, kratke zgodbe in na koncu pravljice. Pisanja se je lotila zavzeto, obiskovala je literarne šole in tečaje. Svoja besedila je objavljala v literarnih revijah, pa tudi na radiu. Pravljica Kruhek je šel po svetu, njena prva slikanica za otroke iz l. 2011, je l. 2021 izšla tudi v trojezični izdaji, v slovenščini, italijanščini in v starem izolskem narečju. Kot navdušena popotnica in fotografinja je navdih jemala tudi iz srečanj s tujimi deželami in ljudmi. Tako sta nastali še dve njeni pravljici Noč v puščavi in Duh gore Denali.

Tatjana je bila človek mnogih talentov, nekoliko posebna in zato nerazumljena, vendar vsestranska ustvarjalka, prodornih misli in jasnih nazorov, predana svojemu poslanstvu, včasih trmasta, a načelna. Zahrbtna bolezen jo je ustavila na višku njenega ustvarjanja.

Pomembnejša dela: 

Kruhek je šel po svetu, 2011, (trojezična izdaja 2021)
O Butalcih in tepanjski pameti, 2014
Noč v puščavi, beduinska pripoved, 2018
Duh gore Denali, 2020

Bibliografija v sistemu COBISS

Autore/autrice della voce: Anka Rogina, Mariborska knjižnica
Data del primo inserimento: 29. 8. 2024 | Ultima modifica: 30. 8. 2024
Anka Rogina. JAMNIK POCAJT, Tatjana. (1962-2022). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 14. 1. 2025) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/it/oseba/jamnik-pocajt-tatjana/
Segnala un errore