Rodil se je očetu Jožetu in materi Rozaliji, odraščal je ob dveh bratih (Franc in Janez) in ob sestri (Fani). Ljudsko šolo je obiskoval na Blokah in v Makronogu med leti 1899 in 1906. V Novem mestu je obiskoval realno gimnazijo med leti 1907 in 1913 in zaključil 5. razred. Leta 1914 je bil poklican k vojakom, kjer je ostal do leta 1919. Nato je odšel v Ljubljano in se zaposlil na pošti. Kot poštni uradnik je delal v Borovljah, kjer je prevzel vodstvo pošte Rožek in pošte Sv. Jakoba v Rožu ob Vrbskem jezeru. Potem, ko se je Koroška priključila Avstriji (po plebiscitu leta 1920), se je preselil nazaj v Ljubljano in delal na pošti v Ljubljani. Leta 1932 je za dve leti odšel na delo na pošto v Novem Sadu, nato pa nadaljnjih šest let v Beogradu. Leta 1940 se je ponovno vrnil na poštni urad v Ljubljano, kot poštni inšpektor. Zadnja leta pred upokojitvijo (leta 1947) je delal v splošnem stavbnem podjetju Tehnika.
Poročil se je z Antonijo Jan, leta 1922, imela sta dve hčerki. Pred prvo svetovno vojno je bil član nacionalne mladinske organizacije Preporod. Zavzemali so se za ukinitev Avstro-Ogrske in ustanovitev samostojne jugoslovanske države. V Mokronogu je prevzel funkcijo načelnika in tajnikov Sokolov (telovadno društvo). Urejal je glasilo Združenja jugoslovanskih poštnih uslužbencev in bil njihov tajnik. V času, ko je bil njihov tajnik je društvo postalo eno najnaprednejših in vodilnih sindikalnih organizacij v Jugoslaviji.
Jože Čampa je pustil svoj pečat predvsem kot pisatelj, ki je opisoval življenje preprostih kmečkih ljudi. Njegov roman Na mrtvi straži: roman z Bloške planote, obsega 4 knjige in 1400 strani. Prvotni naslov romana je bil Ljudje in zemlja. Roman je začel pisati po drugi svetovni vojni in je nastajal do leta 1980, ko je zamenjal prvotni naslov romana. Čeprav ni objavil ničesar drugega, se s tem romanom uvršča med najplodnejše avtorje kmečke povesti. Na Blokah se ga je prijel vzdevek bloški Valvasor, saj je zelo dobro opisal zgodovinsko dediščino in posebnosti Notranjske. Vnesel je folklorne prvine, narečne besede, pregovore, reke. Opisal je verske praznike in obrede. Dogajanje romana je postavljeno na Bloke v leti 1904 in 1905. Ta roman je epopeja slovenskega kmečkega stanu, saj je popisal je življenje slovenskega kmeta v začetku 20. stoletja.
Osu ni, kozu ni, kakšna brna si pa ti?, 2007
Na mrtvi straži: roman z Bloške planote, 2012
Kotnik, J. O avtorju in njegovem delu. V : Čampa, J. Na mrtvi straži: roman Bloške planote, Ljubljana: Math, 2012
Perenič, U. in Hladnik, M. Jože Čampa (1893, Strmica na Blokah – 1989, Ljubljana), Na mrtvi straži: Roman z Bloške planote. (citirano 29. 12. 2021). Dostopno na naslovu: https://slov.si/mh/joze_campa.html