Rodil se je kot tretji od štirih otrok očetu Borisu, sodniku in odvetniku ter materi Normi (roj. Furlan). Dveleten se je preselil s starši iz Dutovelj na Obalo, sprva v Lucijo, kasneje v Koper. Vrtec, osnovno in srednjo šolo z italijanskim učnim jezikom je zaključil v Kopru. Študiral je na Teološki fakulteti v Ljubljani, diplomiral je leta 1997 in bil asistent na katedri za svetopisemske študije, kjer je magistriral leta 2000.
Zaposlil se je v Kosovelovi knjižnici v Sežani. Nato je nekaj let poučeval zgodovino in sociologijo na srednji šoli v Sežani. Leta 2004 se je zaposlil kot šolski knjižničar na gimnaziji A. Sema v Piranu ter uredil knjižno zapuščino profesorja in državnika Diega de Castra. Leta 2006 se je zaposlil v koprski knjižnici kot vodja Oddelka za domoznanstvo in knjižno dediščino, kjer skrbi za ureditev in predstavitev posebnih knjižnih zbirk. Povečini gre za antikvarne fonde koprskih samostanov in zasebnih zbirk koprskih plemičev. Je pobudnik in urednik revije Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper »Studia iustinopolitana« in knjižne zbirke »Bibliotheca iustinopolitana«, kjer so predstavljena znamenita knjižna dela koprskih humanistov. Je soprireditelj letnih posvetov na temo nove latinitete na Slovenskem, poimenovanega Divina: dnevi Andrea Diva iz Justinopolisa. Je eden izmed pobudnikov letnih srečanj “Monaldovi dnevi”, posvečenih raziskovanju in urejanju bogate frančiškanske knjižnice pri sv. Ani v Kopru; je tudi urednik knjižne zbirke “Bibliotheca Monaldina”. Raziskuje tudi večstoletno prisotnost in prispevek albanske skupnosti v Kopru ter v sodelovanju s kulturnim društvom Albancev slovenske Istre “Iliria” prireja letne konference in ureja revijo “Iliria”. Je član stanovskega društva Zveze bibliotekarskih društev Slovenije; Sekcijo za domoznanstvo in kulturno dediščino je vodil v treh mandatih (2009-11, 2011-13, 2013-17), bil je tudi predsednik in podpredsednik Strokovnega odbora (2009-11, 2011-13) ter pobudnik in glavni urednik zbirke “Domfest”.
V mandatnem obdobju 2014-18 je bil izvoljen v občinski svet Občine Sežana, kjer je predsednik Odbora za čezmejno in regionalno sodelovanje in podpredsednik Odbora za kulturo, šolstvo in šport. Od leta 1977 je član jadralnega kluba JK Jadro Koper, od leta 2008 pa se z jadrnico razreda FD (Leteči Holandec) udejstvuje na mednarodnih regatah pod okriljem International Flying Dutchman Organisation.
Od leta 1999 živi v družinski hiši “Villa Elvira” v Dutovljah, ki jo je leta 1912 zgradil praded Angelo Pojani iz Malega Lošinja, direktor tržaške pošte v avstrijskem obdobju in jo poimenoval po ženi Elviri Manzoni, v kateri je deloval poštni urad v letih 1914-1947, s čimer so si hiša in njeni domači prislužili nadimek “s pošte”, “na pošti”.
Peter Štoka
Izbrana bibliografija (2015-2019)
Gjuha e vjetër shqipe në Istër = Stara albanščina v Istri = L’ albanese antico in Istria (ur. P. Štoka), Koper: Iliria, 2019.
Oratio ac metra v spomin piranskega patricija Nicolòja Petronia Caldane (u. 1624). V: Clodiados libri XII Marci Petronii co. Caldanae, Koper: Osrednja knjižnica Srečka Vilharja, 2019, str. 30-45.
Monumenta Albanica Justinopolitana, Koper: Iliria, 2018.
Krvna slika knjižnice pri sv. Ani v Kopru – podoba frančiškanske redovne družine. V: Arhitekt prinaša iz zakladnice dediščine staro in novo: nekaj utrinkov o delu in življenju arhitekta Matija Suhadolca, Koper: Frančiškanski samostan sv. Ane, 2018, str. 117-157.
Knjižnica grofa Francesca Grisonija = La biblioteca del conte Francesco Grisoni. V: Knjižnica grofa Francesca Grisonija med razsvetljenstvom in risorgimentom, Ljubljana: NUK, 2018, str. 10-19.
Vergerijevi pismi Janu Lutomirskemu in Johanu Oporinu leta 1557. V: Secretarii actiones Petri Pauli Vergerii, Koper: Osrednja knjižnica Srečka Vilharja, 2018, str. 91-107.
Rodbina grofov Borisi v Kopru in na območju Istre (1595 – 1950) = Familja e kontëve Borisi në Koper dhe Istër (1595 – 1950). V: Gjurmët shqiptare të familjes fisnike Borisi nga Tivari në Koper dhe në rrethin e Fontanës = Albanske sledi barske plemiške družine Borisi v Kopru in v grofiji Fontane (ur. P. Štoka), Koper: Iliria, 2017, str. 9 – 30.
Neobjavljena pisma p. Hijacinta Repiča glede najdbe dveh listin in prenosa relikvij bl. Monalda Koprskega. V: Biseri Monaldove knjižnice (ur. P. Štoka), Koper: Frančiškanski samostan, 2017, str. 25-45.
Značilnosti nastanka latinskih knjižnih izdaj prevodov Homerja v 16. in 17. stoletju. V: Divina: Andreas Divus Iustinopolitanus (ur. G. Pobežin, P. Štoka), Koper: Osrednja knjižnica Srečka Vilharja, 2016, str. 137-166.
E-domoznanstvo: učinek sodobne informacijske tehnologije na domoznansko dejavnost v knjižnicah na Slovenskem (ur. P. Štoka), Ljubljana: ZBDS, 2016.
Albanske plemiške družine v beneškem Kopru: v jubilejnem letu palače Bruti = Familjet fisnike shqiptare në Koprin e Venecisë: në vitin jubilar të pallatit Bruti (ur. P. Štoka), Koper: Iliria, 2015.
Glagoljaštvo v Istri in Kopru: s srednjeveškimi iluminiranimi glagolskimi kodeksi in fragmenti = Il glagolitico in Istria e Capodistria: coi codici miniati glagolitici medievali e i frammenti (ur. P. Štoka), Koper: Frančiškanski samostan, 2015.
Knjižna dela koprskega škofa Agostina grofa de Brutija ter Žalni govor koprskega literata Giuseppeja Bonzija (Benetke, 1748). V: Palača in družina Bruti v Kopru: s knjižnimi deli škofa Agostina grofa Brutija = Il palazzo e la famiglia Bruti a Capodistria: coi libri del vescovo Agostino conte Bruti (ur. P. Štoka), Koper: Osrednja knjižnica Srečka Vilharja, 2015, str. 137-174.
Priznanja in odlikovanja
25.11.2019 – Priznanje Veleposlaništva Republike Albanije “za raziskovalno in publicistično dejavnost pri odkrivanju albanske identitete, izročila in naselitve v Kopru in Istri v času Ilirov, Bizantincev in Benečanov in njihovem doprinosu v arhitekturi, umetnosti, jeziku, družbenem in političnem življenju”.
13.3.2018 – Medalja “Për Merita të Veçanta Civile” – Albanski predsednik g. Ilir Meta ga odlikuje z medaljo za posebne civilne zasluge, “za dragocen prispevek pri raziskovanju in javni predstavitvi starih albanskih družin v beneškem Kopru”.
17.9.2018 – Priznanje Slovenske frančiškanske province sv. Križa “za nesebično pomoč frančiškanom in sodelovanju z njimi”.
26.11.2016 – Častno priznanje Veleposlaništva Republike Albanije “za raziskovalno delo pri odkrivanju zgodovine in vloge starih albanskih družin Bruti, Bruni, Borisi, Dukagjini itd. na političnem, gospodarskem in kulturnem področju v Kopru”.
Ustni vir: Peter Štoka, 2013, 2019