Részletes keresés
hu
sl en it hu
Betűtípus
100%
125%
150%
200%
Színek
Alapértelmezett színek
Magas kontraszt
Fordított színek
Fekete-fehér
Mutató
Visszaállítás

MARVIN, Nives

MARVIN Nives
Foto: Dolenjski list

Foto galéria

Született:
23. July 1957, Vogrsko
Hivatások és tevékenységek:
A tevékenység helyei:
Község:
Lexikon:

Rojena 23.7.1957 na Vogrskem očetu Severinu, glasbenemu pedagogu, in materi Silvi, matičarki, je po končani Gimnaziji Nova Gorica vpisala študij zgodovine in umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani in leta 1981 diplomirala. Od leta 1982 do 1992 je bila zaposlena kot pedagoginja na Gimnaziji Nova Gorica, kjer je poučevala umetnostno vzgojo in delno zgodovino na različnih gimnazijskih smereh goriške gimnazije.

Leta 1992 se je zaposlila kot kustosinja v Javnem zavodu Obalne galerije Piran. Področja njenega dela so mnogostranska: ob pripravi razstav in publicistični dejavnosti vodi še oddelek za dokumentacijo, torej zbira in hrani objave in drugo dokumentacijsko gradivo likovnih ustvarjalcev Primorske in zamejskega prostora (okrog 170 hemerotečnih map) ter galerij in ustanov v tem prostoru (okrog 50 hemerotečnih map), nadalje vse dokumentacijsko gradivo celotne dejavnosti Obalnih galerij (pet galerij na Obali in ene v Benetkah; projektov: Forma viva, Ex-tempore, Piranski dnevi arhitekture, Genius loci Lera, razstave v banki, pedagoški program idr.).

Njena bibliografija je zelo obsežna: letno več kot deset katalogov, zloženk in drugih publikacij z njenimi strokovnimi teksti. Med drugim je bila urednica in avtorica pomembnejših publikacij (v založništvu Obalnih galerij Piran in drugih), na primer: Monografija Zvest Apollonio (tekst, bibliografija), knjige Riko Debenjak, 90-leta v primorski likovni umetnosti, Umetniki dveh manjšin, knjige Slovenska grafika po letu 1945 – prvi del, Žarko Vrezec, Dela na papirju, Neznani Lojze Spacal, leta 2007 Lojze Spacal 100 let rojstva, Mozaiki, tapiserije in likovna oprema ladij, Valentin Oman, Ara Pacis in številnih drugih; strokovne tekste je prispevala za monografije Azad Karim, Alija Hafizović Haf, Klavdij Tutta, Deziderij Švara. Je avtorica obsežnih bio-bibliografij v monografijah Jakov Brdar, Mirsad Begić, Marij Pregelj, Fulvia Zudič. Leta 2010 je bila urednica, tekstopiska in avtorica bio-bibliografije monografije Mira Ličen Krmpotić. Pomemben je tudi njen prispevek pri pripravi razstavnega programa v Galeriji H. Pečarič, ki je postalo eno pomembnejših primorskih razstavišč s široko zasnovanim likovnim in širšim kulturnim programom. Aktivno ves čas sodeluje pri uveljavljenih mednarodnih projektih Obalnih galerij Piran: zlasti pri Ex-temporu Piran in Formi vivi Portorož. Bila je pobudnica in organizatorka prvih mednarodnih likovnih delavnic Abitanti, od leta 2004 je vodila multimedijsko delavnico Genius loci Lera, vsa leta je članica mednarodnih strokovnih žirij na različnih likovnih manifestacijah doma in v tujini, od ustanovitve v letu 2008 tudi organizacijsko sodeluje pri umetniškem sejmu Artexchange Rovinj z mednarodno udeležbo, kot nacionalni selektor je sodelovala pri mednarodnemu projektu Multimeridijan in drugih. Sodeluje pri realizaciji humanitarnih projektov (npr. v zadnjih letih je organizirala akcije Dobro je delati dobro in Otroci nismo krivi, Prižgimo luči za svetlejši jutri in druge). Več let je vodila in organizirala razstave v Galeriji Banke Koper. Sodeluje z mnogimi galerijami in muzeji doma in v tujini, prav tako z različnimi ustanovami v lokalnem prostoru, redno s Skupnostjo Italijanov G. Tartini Piran, Skupnostjo Italijanov Koper in z drugimi.

Ob razstavni dejavnosti je ves čas aktivna še kot kustosinja-pedagoginja: bila je med iniciatorji in prvimi člani uredniškega odbora prvega slovenskega občasnika za mlade ”Svetilnik”. Izvaja redna vodstva po občasnih razstavah in stalnih zbirkah (Forma viva Portorož in Galerija H. Pečarič) za najrazličnejše skupine obiskovalcev (otroke vrtcev, osnovnošolce, dijake, študente Univerze na Primorskem, skupine odraslih). V Obalnih galerijah je bila med iniciatorji in organizatorji priljubljenih tradicionalnih prireditev za otroke in mladino (nekatere so morali žal opustiti zaradi pomanjkanja finančnih sredstev): na primer Prešernovanje na Tartinijevem trgu ob kulturnem prazniku, projekta Peščene skulpture na portoroški plaži, nadalje Ustvarjanje in lutke v galeriji (za prvo triado osnovnošolcev), pa Ustvarjalni dan za mlade v okviru Ex-tempora Piran (ko sodelujejo vse generacije otrok in mladostnikov), aktivno je sodelovala pri mednarodnemu projektu za gimnazijce Ženske v umetnosti. Že več kot petnajst let vodi in aktivno sodeluje z Vrtcem Mornarček Piran pri realizaciji tradicionalnega projekta Unicefa »Naravna in kulturna dediščina domačega kraja« (za kar je Vrtec prejel že pomembna nacionalna priznanja) in je vsako leto delno realiziran v Galeriji H. Pečarič Piran, kjer je tudi junija celoten projekt predstavljen z razstavo. Kontinuirano sodeluje z Likovno gimnazijo Nova Gorica, s piransko Gimnazijo in nekaterimi istrskimi osnovnimi šolami, pa z zelo aktivnim Društvom likovnih pedagogov Primorja pri njihovih projektih, namenjenih osnovnošolcem Primorske (navedba nekaterih: majski slikarski ex-tempore, Ex-tempore Natura, foto računalniški ex-tempore, ex-tempore v lesu, ex-tempore Škocjanski zatok, ex-tempore grafike (linorez), natečaj Zdrava prehrana, Forma viva v siporeksu idr.). V sodelovanju z DLPP je bila med iniciatorji in je soorganizirala priljubljeno bienalno ustvarjalnico klesanja Po sledeh mojstrov dleta. Sicer pa permanentno razvija programe za različne starostne skupine na stalnih zbirkah, na Formi vivi Portorož in zbirki H. Pečariča (delavnice v različnih tehnikah, občasno tudi s povabljenimi mentorji, na primer ak. slikarji, kiparji, za različne starostne skupine, tudi medgeneracijskega povezovanja). Pripravila je že več otroških razstav v razstaviščih Obalnih galerij, ki so ponavadi zelo dobro obiskane. V produkciji TV Slovenija – izobraževalni program je organizirala (v sodelovanju z OŠ E. Vatovec Prade) snemanje sedmih oddaj, ki so bile že večkrat predvajane v okviru otroških programov na nacionalni televiziji. Pogosto, z nekaterimi šolami Slovenske Istre in iz Slovenije, že tradicionalno sodeluje pri organizaciji njihovih izvenšolskih dejavnosti, kulturnih in drugih dnevov. Sodelovala je še z Univerzo na Primorskem in z ZRC pri realizaciji različnih projektov (npr. Kulturna zavest in izražanje, ipd.). Uspešno je realizirala tudi več programov za otroke s Skupnostjo Italijanov Piran.

E-korespondenca z Nives Marvin

A bejegyzés szerzője: Marko Matičetov, Mestna knjižnica Piran
Az első bevitel dátuma: 27. 2. 2015 | Utolsó módosítás: 18. 1. 2023
Marko Matičetov. MARVIN, Nives. (1957-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 14. 1. 2025) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/hu/oseba/marvin-nives/
Hiba bejelentése