Dr. Tanja Martelanc (roj. Mihelj) je leta 2009 diplomirala na Oddelku za umetnostno zgodovino in Oddelku za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Istega leta se je kot mlada raziskovalka zaposlila na Umetnostnozgodovinskem inštitutu Franceta Steleta ZRC SAZU v Ljubljani ter se vpisala na podiplomski študij na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru, smer Zgodovina novega veka.
Med podiplomskim študijem je pridobila več štipendij, med drugim štipendijo ustanove Ernst-Mach Stiftung in štipendijo Ministrstva za zunanje zadeve Republike Italije, ki so ji omogočile raziskovanje in obsežno terensko delo v srednjeevropskem prostoru in Italiji.
Leta 2016 je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Kapucinska arhitektura v slovenskem etničnem prostoru do nastanka Ilirskih provinc. V letnem semestru 2016/2017 je kot doc. za področje umetnostne zgodovine predavala pri predmetih Evropska umetnostna dediščina srednjega veka in Evropska umetnostna dediščina renesanse in baroka na Oddelku za arheologijo in dediščino Fakultete za humanistične študije Univerze v Kopru, od leta 2017 pa je zaposlena v Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici, najprej kot arhivistka od leta 2022 pa kot direktorica javnega zavoda. Poleg arhivistike in raziskovanja cerkvene umetnosti, ki ji posveča največ prostega časa, jo še posebej zanima raziskovanje protiturških taborskih kompleksov.
Med letoma 1999 in 2003 je obiskovala orgelski tečaj. Ljubiteljsko se ukvarja z orglanjem in vodenjem otroškega pevskega zbora Župnije Šempas.
Martelanc, T. RE: Primorci.si. (elektronska pošta). Sporočilo za: primorci.si@gkfb.si. 15.12.2023 (citirano 18. 12. 2023). Osebno sporočilo.
Sandra Simoniti. Vnašalka: Daša Medvešček. MARTELANC, Tanja. (-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 19. 12. 2023) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/?post_type=oseba&p=60638