Részletes keresés
hu
en hu it sl

Giuseppe de LUGNANI

LUGNANI Giuseppe de
Foto: Arhiv knjižnice

Foto galéria

Született:
18. February 1793, Koper
Elhunyt:
27. June 1857, Ankaran (Valdoltra)
Hivatások és tevékenységek:
A tevékenység helyei:
Község:
Lexikon:
Életrajz

Plemiškega rodu, prastric pesnika Paula Valéryja. Po končanem šolanju v Collegiu dei Nobili v Kopru se je odpravil na študij gradbeništva v Padovo, kjer je diplomiral leta 1810.

Francoske oblasti so ga premestile na novoustanovljeni licej v Trst kot učitelja matematike. Pesniška nadarjenost in aktivnost sta ga jeseni 1812 privedli v Rossettijev krog, v društvo Minerva. Ko je avstrijska vlada v Trstu leta 1817 odprla Realno tehnično in navtično akademijo, je tam poučeval zgodovino, geografijo in trgovske vede, leta 1843 je postal direktor. Na šoli je v prostem času urejal knjižnico. Začel je pisati članke o gledališču, literaturi, zgodovini in geografiji ter jih objavljati v listu Osservatore Triestino, kjer je leta 1828 sprejel mesto urednika; bil je gledališki kritik 1818–54 in član tržaškega občinskega sveta. Leta 1835 jezačel sodelovati pri Giornale del Lloyd, kot nasprotnik liberalnih in romantičnih tendenc svojega časa pa se ni vključil v krog lista La favilla. Bil je dopisni član Inštituta za znanost, kulturo in umetnost v Padovi in Atenea v Benetkah.

V svoji oporoki je Mestni knjižnici v Trstu zapustil 200 knjig iz svoje zbirke.

Művek

Cenni sulla storia del commercio dalle epoche più remote sino all’anno 1844, 1845

Studi sopra la Storia Universale, 6 zv., 1838–39

Lo scudo d’Astrea, 1828

Tragedie, 3 zv., 1816–18

Il tempio d’Augusto, 1816

Dell’influenza delle matematiche sullo spirito umano, 1810

Kitüntetések

Leta 1851 je bil odlikovan z viteškim redom cesarja Franca Jožefa.

Forrás és szakirodalom

Ziliotto, B. Storia letteraria di Trieste e dell’Istria. Trieste: La Editoriale Libraria, 1924, str. 72.

Gentile, A. Vita triestina nell’Ottocento. V: Archeografo Triestino, s. IV, vol. X–XI, 1946, str. 3 sl.

»Giuseppe de Lugnani«. V: Pagine istriane, l. I, s. III, št. 4, nov. 1950, 160 sl.

Quarantotti Gambini, P. A. Luce di Trieste. Torino: Eri, 1964, str. 107.

Žitko, S. Paul Valéry: njegov koprsko-tržaški rod in odnos do evropskega duha v času med svetovnima vojnama. Koper: Annales, 2018, str. 13–17.

A bejegyzés szerzője: Peter Štoka, Knjižnica Koper
Az első bevitel dátuma: 24. 4. 2019 | Utolsó módosítás: 30. 12. 2025
Peter Štoka. Giuseppe de LUGNANI. (1793-1857). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 11. 3. 2026) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/hu/oseba/giuseppe-de-lugnani/
Hiba bejelentése

Morda vas zanimajo tudi

A bevitel dátuma: 22. 1. 2026

Pavel (Pavle) KEMPERLE

10. September 1905–5. October 1980
Ustanovitelj in kronist kamniškega planinskega društva ter alpinističnega odseka, gorski reševalec in načelnik postaje GRS Kamnik.
A bevitel dátuma: 4. 3. 2013

Mario MAGAJNA (MAGANJA)

12. October 1916–22. October 2007
Otroška leta je preživel v Križu, nakar se je preselil z družino v Trst. Pri 16 letih si je sam kupil star, še lesen fotografski aparat znamke Koda...
A bevitel dátuma: 13. 1. 2020

Barbara SIMONITI

Prevedla je prek 30 knjig s področja družboslovja, mednarodnih odnosov in zgodovine, umetnostne zgodovine, kulturne dediščine in konservatorstva.