Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

SEITZ , Giobatta

Birth Date:
19. February 1800, Gorica/Gorizia
Death Date:
januar 1870
Alternative names:
SAITZ, Gian Battista
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Tiskar Giobatta Seitz je tiskarno odprl leta 1849 v Semeniški ulici v Gorici. Povezal se je z goriško judovsko skupnostjo in iz Čedada, s pomočjo Izaka Samuela Reggia, pridobil hebrejske črke. Do leta 1875 je bilo v Seitzevi tiskarni izdanih večje število publikacij judovskih avtorjev, med njimi tudi prvi goriški judovski časopis »La strenna Israelitica«. Njegova tiskarna je imela poleg hebrejskih in latinskih črk tudi grške črke in kasneje še litografsko tiskalnico. V drugi
polovici 19. stoletja je Seitzeva tiskarna med drugim tiskala tudi nekatere goriške slovenske časopise Domovino, Gospodarski list, prvi letnik Soče in Glas.

Primorski slovenski biografski leksikon: 14. snopič. Gorica: Goriška Mohorjeva družba, 1988, str. 329-330.
Pisani, J. La stampa a Gorizia dal 1800 ai giorni nostri. Studi Goriziani, 1956, str. 39-49.
Cultura Ebraica nel Goriziano.Udine : Forum, 2007.

Password Author: Irena Tul, Goriška knjižnica Franceta Bevka
Date of First Entry: 14. 1. 2013 | Latest Modification: 31. 3. 2021
Irena Tul. SEITZ , Giobatta. (1800-1870). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 2. 2. 2023) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/seitz-saitz-giobatta-gian-battista-janez-krstnik/
Report a Bug