Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

PRESKAR, Stanislav

Stanislav Preskar - Vojni veteran Policijsko veteranskega društva Sever Posavja, 2015. (Osebni arhiv S. Preskar)

Photo Gallery

Birth Date:
2. May 1957, Globoko (obč. Brežice)
Alternative names:
Stane
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Rodil se je rudarju Stanislavu in uslužbenki Ljudmili. Osnovno šolo je obiskoval v Globokem, kjer je bil zelo dejaven v športu in kulturi, npr. v dramski sekciji.Leta 1975 je z odliko zaključil srednjo šolo za miličnike kadete v Tacnu.

Njegovo prvo delovno mesto je bila Postaja milice v Krškem. Hitro je napredoval do položaja vodje varnostnega okoliša in leta 1980 začel študirati iz dela na Višji šoli za notranje zadeve v Ljubljani. Pridobil si je naziv pravnik notranjih zadev. Po diplomi je bil razporejen na delovno mesto pomočnika komandirja Postaje milice Brežice, ki ga je opravljal do leta 1986, ko je postal inšpektor za posebne naloge na Upravi za notranje zadeve Krško. Od leta 1982 je ob rednem delu opravljal še naloge poveljnika Posebne enote milice Uprave za notranje zadeve Krško. Bil je dejaven udeleženec akcije Sever, v času osamosvojitvene vojne Slovenije leta 1991 pa je opravljal naloge inšpektorja za posebne naloge v Inšpektoratu milice UNZ Krško. Nato je do upokojitve delal na odgovornih mestih na Policijski upravi Krško. Upokojil se je leta 2006 z nazivom policijski inšpektor II.

Preskar je mojster borilnih veščin, ki je društvo borilnih veščin Katana v Globokem vodil kar šestnajst let. V tem času je bil v Ju-jitsu zvezi Slovenije član predsedstva, direktor Slovenske reprezentance, podpredsednik zveze in član skupščine Olimpijskega komiteja-Zveze športnih zvez Slovenije. Takrat so dosegli več naslovov evropskih in svetovnih prvakov v članski, mladinski in kadetski kategoriji. Ob tem je opravil zahtevno izobraževanje za mednarodnega sodnika v ju-jitsu borilnih veščinah in do leta 2019 sodil kot svetovni A sodnik z najvišjo licenco na največjih tekmovanjih doma in po svetu.

Stane Preskar je zelo dejaven in vsestranski družbeni delavec. Je član štaba Civilne zaščite Posavja in od leta 2008 predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Brežice. Je tudi član Policijskega veteranskega društva Sever Posavje, Kluba Maksa Perca, Lovske družine Pišece in Kinološke zveze Slovenije. Bil je pobudnik ustanovitve več športnih društev in dva mandata podpredsednik sveta Krajevne skupnosti Globoko.

Prejel je več različnih odlikovanj, priznanj in znakov. Prejel je medaljo dela (Beograd, 1986), zlati znak zasluge za varnost (Ljubljana, 2001), srebrni znak osamosvojitve (Ljubljana, 2001), srebrni znak Policijsko veteranskega društva Sever (Ljubljana, 2015), srebrni znak Civilne zaščite (Ljubljana, 2005), znak za kinološke zasluge (Ljubljana, 2002), red za lovske zasluge III. stopnje (Ljubljana, 2005), zlato plaketo ZZB za vrednote NOB (Ljubljana, 2015).

Bukovnik, A. Sever. Ljubljana: Zveza policijskih veteranskih društev Sever, 2002.
Molan, M. Policija Posavja v osamosvojitvenih procesih. Krško: Policijsko veteransko društvo Sever Posavja, 2016.
Molan, M. Prepoved mitinga resnice – akcija »Sever.« V: Posavje v letih 1989–1991: spominski zbornik, 2001, str. 23–26.
Stanislav Preskar, S. Vzemi tam, kjer je in uporabi tam, kjer ni! V: Posavje v letih 1989–1991: spominski zbornik, 2001, str. 325–329.
Štefan Hren, Š. Delo komandirja Milice v času osamosvojitve Slovenije. V: Posavje v letih 1989–1991: spominski zbornik, 2001, str. 187–190.

Password Author: Tomaž Teropšič, (vnesla Mateja Kambič, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto)
Date of First Entry: 16. 2. 2023 | Latest Modification: 14. 3. 2023
Tomaž Teropšič. PRESKAR, Stanislav. (1957-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 23. 4. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/preskar-stanislav/
Report a Bug