Otroštvo je preživel večinoma v gradbiščnih barakah, saj se je morala njegova mati Marija, Novomeščanka, po poklicu kuharica v gradbenem podjetju Pionir v Novem mestu, skupaj z njim, nezakonskim sinom, ves čas seliti z gradbišča na gradbišče. Po končani osnovni šoli je Silvo najprej obiskoval rudarsko šolo, nato pa se je izučil za finomehanika in se zaposlil v tovarni Novoteks v Novem mestu. Po opravljeni policijski šoli v Tacnu pri Ljubljani je osem let služboval kot policist v Trebnjem, nato pa je bil enajst let sekretar pri Ljudski obrambi.
V osemdesetih letih 20. stoletja je začel svojo novo delovno pot graditi pri radiu, sprva kot zunanji sodelavec v turistični oddaji na Valu 202. Od ustanovitve dolenjskega radia Studio D leta 1987 dalje je sodeloval pri njem, v humoristični oddaji Modra kronika. Kar dve desetletji je bil prepoznaven obraz novomeške televizije Vaš kanal, kjer je bil voditelj pogovornih oddaj, bralec, dnevni urednik in urednik raznih oddaj. Dvanajst let je deloval tudi kot državni pooblaščenec za sklepanje zakonskih zvez.
Igranje ga je navduševalo že v otroštvu; pri trinajstih letih je pričel igrati v amaterski gledališki skupini v Straži, zatem v Novem mestu. Kot igralec je sodeloval pri snemanju filmske komedije Dogodivščine mame Manke (Vaš kanal, 2006). Najbolj prepoznaven pa je bil kot dolenjski dedek Mraz in Miklavž, saj je v teh vlogah s svojim enkratnim smislom za igranje in improvizacijo ter človeškim čutom v okviru Društva prijateljev mladine Mojca več kot 36 let navduševal otroke in odrasle v Novem mestu in širom Dolenjske.
Kastelic, J. Dajati iz sebe, ne od sebe. Dolenjski list, 26. 9. 2002, let. 53, št. 39, str. 19.
Martinović, M. Silvester Polak: portret tedna. Dolenjski list, 5. 12. 2019, let. 70, št. 49, str. 36.
Vidmar, I. Silvester Polak: portret tedna. Dolenjski list, 24. 12. 2008, let. 59, št. 52, str. 44.