Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

MUSTER, Miki

MUSTER, Miki
MUSTER, Miki

Photo Gallery

Birth Date:
22. November 1925, Murska Sobota
Death Date:
7. May 2018, Ljubljana
Alternative names:
Nikolaj Muster
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Njegova družina se je zaradi očetove zdravniške službe večkrat selila, tako da se je najprej šolal v Ljubljani, med vojno pa je gimnazijo končal v Murski Soboti. Na Akademiji za upodabljajočo umetnost v Ljubljani je leta 1953 diplomiral iz kiparstva. S svojim osnovnim poklicem pa se je ukvarjal le kratek čas. Med prebivalci Murske Sobote je znana njegova skulptura partizana Štefana Kovača-Marka, ki danes stoji pri gledališki dvorani. Uveljavil se je šele kot risar in karikaturist. V letih 1973 do 1990 je iz političnih razlogov zapustil Slovenijo. Živel je v Münchnu, kjer je bil sodelavec Bavaria filma. Pri ustvarjanju sta mu bila zgled Walt Disney in argentinski humoristični risar Guillermo Mordillo. Bil je avtor in režiser številnih risanih filmov za TV, sprva v Sloveniji in kasneje v Nemčiji (po vzoru Mordilla). Med televizijskimi liki, ki se jih marsikdo spomni še danes, so npr. znameniti cik-cak zajčki, reklame za visoki C in drugi, ki so jih na RTV Ljubljana predvajali vsak večer v sklopu oglasov pred poročili. V Sloveniji je prvi začel ustvarjati stripe. Najbolj znan je po likih Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje, saj ravno ti liki poosebljajo najbolj prepoznavne človeške značaje. Njegov način predstavljanja človeških vrlin in slabosti v teh in drugih stripih je nevsiljiv in razumljiv vsakomur. Ilustriral je tudi nekaj slovenskih prevodov slikanic tujih avtorjev ter slikanic slovenskih avtorjev. Občasno je za popestritev vsebine ilustriral še kakšno poljudno strokovno brošuro, npr. s področja zdravja ali osebne varnosti.
Po osamosvojitvi Slovenije, ko se je vrnil iz Nemčije, je postal sodelavec revije Mag, in nastala je cela vrsta risanih portretov slovenskih politikov. Njegova politična karikatura je izšla v dveh knjigah, Zvitorepec za odrasle in Politična karikatura. Med letoma 2013 in 2016 je prispeval naslovnice in več ilustracij k petim zbirkam humornih zgodb duhovnika Janeza Grila. Po vrnitvi v Slovenijo je začel intenzivno plavati. Tudi tukaj njegovi uspehi niso bili zanemarljivi, saj je v kategoriji masters, ki vključuje starostnike od 75 do 85 leta, postal veteranski prvak.
Ob 70. obletnici objave prvega stripa so 14. septembra 2022 na ljubljanskem gradu odprli razstavo njegovih risanih junakov. Oktobra 2022 je bila v Drevoredu Martina Luthra v Murski Soboti postavljena ulična razstava kustosinje Pomurskega muzeja Metke Fujs, posvečena isti obletnici.

 

Knjižne izdaje (izbor):
Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika. Ljubljana: Delavska enotnost, 1986 – 1990. Vrhnika: Galerija 2, 1996 – 1998 (2. izd.).
Zvitorepec za odrasle. Ljubljana: Promag, 1997.
Miki: zbirka Miki Muster. Ljubljana: Buch, 2010-2014.
Politična karikatura. Ljubljana: Prava smer, 2014.

Prejel je več nagrad, med njimi jugoslovansko Andrija leta 1978, viktorja leta 2000, leta 2014 srebrni red za zasluge Republike Slovenije, leta 2015 pa Prešernovo nagrado za življenjsko delo. Bil je tudi častni občan Mestne občine Murska Sobota.

Zlate, srebrne in bronaste medalje je osvajal tudi na svetovnem in evropskem prvenstvu v plavanju svoje kategorije.

Bajt, D. Miki Muster. V: Bajt, D. Slovenski kdo je kdo. Ljubljana: Nova revija, 2000, str. 358.
Antič, I. et al. Miki Muster: monografija: zapiski o nespornem nestorju slovenskega stripa, animiranega filma in ilustracije. Ljubljana: KD Klub devete umetnosti, 2000.
Žigon, A. Miki Muster. Enciklopedija Slovenija 16. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2002, str. 139.
Toš, V. Legenda ni le on, legendarni so tudi njegovi junaki: umrl je Miki Muster (1925-2018). Vestnik, 2018 (10. maj), let. 70, str. 3.
Uredništvo. Legenda je zaspala za vedno. Soboške novine, 2018 (15. maj), št. 173, str. 10.
Antič I. et al. Monografija Miki Muster: zapiski o nespornem nestorju slovenskega stripa, animiranega filma in ilustracije. Ljubljana: KD Klub devete umetnosti, 2022.
Rituper-Rodež, A. Ker je bil pozitiven, so bili taki tudi njegovi liki: 70 let stripovskega junaka Zvitorepca in njegovih prigod. Vestnik, 2022, 27. okt., let. 74, št. 43, str. 8 – 9.

Password Author: Jožef Papp, Knjižnica Murska Sobota
Date of First Entry: 24. 5. 2018 | Latest Modification: 27. 10. 2022
Jožef Papp. MUSTER, Miki. (1925-2018). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 8. 12. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/muster-miki/
Report a Bug