Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

LESNIKA, Romana

Romana (Nana) Lesnika na svojem domu v Mozirju - Avtor fotografije: Bojan Maraž, njen bivši študent.

Photo Gallery

Birth Date:
1928, Maribor, Slovenija
Death Date:
maj 2016, Mozirje, Slovenija
Alternative names:
Nana Lesnika
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Romana (Nana) Lesnika se je rodila očetu Romanu in materi Olgi, roj. Sever. Njen oče, dr. Roman Lesnika, je bil dolga leta zdravnik v Mozirju in Nazarjah. Romana je bila bolj poznana pod imenom Nana, kot so jo imenovali njeni prijatelji.

Kot štipendistka Fulbrightovega štipendijskega sklada se je po drugi svetovni vojni odpravila na študij v Združene države Amerike, kjer je obiskala mnoge oblikovalske šole in biroje. Med njimi Institut Pratt in Brooklyin Art College. Vmes je potovala po vsej Ameriki. Srečevala se je s pomembnimi arhitekti in oblikovalci tedanjega obdobja, med njimi tudi z vizionarskim arhitektom Williamom Katavolosom.

Znanje in izkušnje, ki jih je tam pridobila, je z veliko zavzetostjo prenesla v svoje dolgoletno pedagoško delo na področju oblikovanja. Bila je pomemben člen slovenskih oblikovalk in oblikovalcev, pionirjev sodobnega oblikovanja, ki so v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja modernizirali slovensko grafično oblikovanje in ga v njegovih najboljših dosežkih kakovostno približali sočasnemu evropskemu in svetovnemu oblikovanju.

Dolga leta je poučevala na Srednji šoli za fotografijo in oblikovanje, pedagoško delo pa je kasneje nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. V začetku osemdesetih let je bila članica ožje skupine, ki je leta 1984 pripravila visokošolski študijski program oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Od začetka izvajanja tega programa do upokojitve je izjemno kakovostno in predano poučevala osnove likovnega jezika v okviru predmeta Vizualne študije.

Nazadnje je bivala v domžalskem domu starejših občanov. Pokopana je na pokopališču v Mozirju.

Maraž, B. Šola za Oblikovanje, Križanke. (citirano 30. 11. 2021). Dostopno na naslovu: https://www.facebook.com/%C5%A0ola-za-Oblikovanje-Kri%C5%BEanke-722338101178216/.
Skalar, P. In memoriam: Nani Lesnika (1928–2016). Dnevnik (online). (citirano 23. 11. 2021). Dostopno na naslovu: https://www.dnevnik.si/1042736117/mnenja/odprta-stran/in-memoriam-nani-lesnika-19282016.

Password Author: Roman Mežnar, Osrednja knjižnica Mozirje
Date of First Entry: 1. 12. 2021 | Latest Modification: 1. 12. 2021
Roman Mežnar. LESNIKA, Romana. (-2016). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 18. 5. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/lesnika-romana/
Report a Bug