Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

KOPRIVŠEK, Leopold

Leopold Koprivšek (izrez iz skupinske fotografije) - 225 let novomeške gimnazije 1746–1971, sl. 2.

Photo Gallery

Birth Date:
11. November 1839, Buče (obč. Kozje)
Death Date:
28. May 1916, Maribor
Alternative names:
Lavoslav Koprivšek
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Bil je sin učitelja. Ljudsko šolo je obiskoval v Šmartnem na Pohorju, gimnazijo pa med letoma 1854 in 1862 v Mariboru. Nato je študiral klasično filologijo na univerzi v Gradcu in na Dunaju.

Prvo zaposlitev je kot suplent v letih 1865–1871 opravljal v Mariboru, nato pa je od leta 1874 do upokojitve leta 1900 deloval kot profesor na gimnaziji v Novem mestu, kjer je poučeval latinščino in grščino. Že v pokoju je še dve leti učil grščino na mariborski gimnaziji (1902–1904).

Deloval je tudi kot prevajalec in v slovenski jezik prevedel deli nemškega klasičnega filologa Heinricha Wilhelma Stolla Grška mitologija in Rimska mitologija. Obe deli je leta 1887 v knjižni zbirki Narodna biblioteka izdal novomeški tiskar in založnik Janez Krajec. Poleg tega je v Izvestjih novomeške gimnazije objavil razpravo o nasprotnikih helenizma v Rimu (Die Gegner des Hellenismus in Rom bis zur Zeit Cicerose, 1887) in Latinsko-slovensko frazeologijo k I. knjigi Caesarjevih komentarjev de bello gallico za naše četrtošolce (1891), medtem ko je njegov slovenski komentar za šolski izdaji Nepota in Cezarja ostal v rokopisu.

 

225 let novomeške gimnazije: 1746–1971. Novo mesto: Gimnazija, 1971, str. 308, 477.
Slovenski biografski leksikon: 1. Knj.: Abraham – Lužar. Ljubljana, Zadružna gospodarska banka, 1925–1932, str. 514.

Password Author: Karel Bačer, Knjižnica Mirana Jarca Novo Mesto
Date of First Entry: 15. 12. 2019 | Latest Modification: 31. 1. 2022
Karel Bačer. KOPRIVŠEK, Leopold. (1839-1916). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 13. 6. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/koprivsek-leopold/
Report a Bug