Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

HORVAT, Franc

HORVAT, Franc
HORVAT, Franc

Photo Gallery

Birth Date:
26. September 1941, Kuštanovci
Death Date:
31. July 2020, bolnišnica Murska Sobota, pokopan v Radencih
Alternative names:
Feri
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Leta 1965 je diplomiral iz ekonomije na Višji ekonomsko-komercialni šoli v Mariboru. Že dve leti prej, 1963, se je zaposlil v Radenski, kjer je bil med letoma 1975 in 1986  generalni direktor in podpredsednik Evropskega združenja za naravne mineralne vode. V njegovem mandatu je zdraviliški turizem pridobil trdnejše temelje. Zdravilišče Radenci je z vrelci naravne mineralne vode tudi uradno postajalo vse bolj priznano zdravilišče za obiskovalce širom po Evropi in svetu, še posebej tiste, ki so jih pestile zdravstvene težave. V Radencih si je ustvaril družino in tam tudi živel.
Kariero je nadaljeval v Ljubljani kot podpredsednik poslovodnega odbora Ljubljanske banke. Leta 1989 je postal sekretar za ekonomske odnose in trgovino (minister za gospodarstvo) v Zveznem izvršnem svetu (zvezni vladi) SFRJ. Po osamosvojitvi Slovenije je še naprej ostal v politiki. Kot član Združene liste socialnih demokratov (Socialnih demokratov) je bil od leta 1992 štirikrat izvoljen za državnozborskega poslanca. Deloval je v odborih za gospodarstvo, finance, kmetijstvo, nadzor proračuna, evropske zadeve, zadeve Evropske unije in drugih. Med letoma 1991 in 1995 je bil ob tem še podpredsednik in nato predsednik Gospodarske zbornice Slovenije. Od 18. aprila 2003 do 30. aprila 2004 je bil opazovalec v evropskem parlamentu, kar mu je omogočilo, da je bil ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo 1. maja 2004 do začetka delovanja novega sklica parlamenta 19. julija 2004, evropski poslanec. Nato je krajši čas  predsedoval Državnemu zboru. Leta 2008 se je upokojil in od takrat vidnejših funkcij ni več opravljal.

Kraigherjeva nagrada (danes Nagrada Gospodarske zbornice Slovenije), 1982.
Plaketa Občine Radenci, 2000.
Posebno priznanje, spominska značka in zlata plaketa Državnega zbora, 2007.
Visoko odlikovanje Republike Nemčije – Veliki orden za zasluge za sodelovanje, 2008.

Ravnikar, I. Franc Horvat. Enciklopedija Slovenije 4. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1990, str. 43.
Jakopec, M. Feri Horvat: portret tedna. Delo (Sobotna priloga), 2004, let. 46, št. 165 (17. julij), str. 3.
Zupanič, J. Mož, ki vztraja pri ženi in stranki: portret tedna: Feri Horvat. Večer, 2004, let. 60, št. 166 (19. julij), str. 5.
Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon: od A – L. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2008, str. 359.
Mauko, M. Franc Horvat – Feri: Dajmo priložnost mladim. Glasnik občine Radenci, 2011, let. 15, str. 65-67.

Password Author: Julijana Vöröš, Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota
Date of First Entry: 3. 9. 2020 | Latest Modification: 16. 9. 2020
Julijana Vöröš. HORVAT, Franc. (1941-2020). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 4. 7. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/horvat-franc/
Report a Bug