Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

GRÜNBAUM, Márk

Birth Date:
6. October 1852, Nagykanizsa, Madžarska
Death Date:
8. June 1914, Budimpešta, Madžarska
Alternative names:
Márk Gondos
Professions and Activities:
Municipality:
Lexicon:

Kot ustanovitelj prve tiskarne v Murski Soboti je bil pomemben za razvoj kulturnega življenja. Skupaj s Štefanom R. Takátsem sta 1883 ustanovila tednik Muraszombat és Vidéke (MéV, Murska Sobota in okolica). Žid Grünbaum je v Mursko Soboto prišel leta 1879 in se zaposlil kot pisar-dnevničar pri okrajnem sodišču. Kot izučen tiskar in še vedno pisar si je priskrbel prvo ročno stiskalnico in tedaj so tudi ustanovili časopis MéV, katerega urejanje je prevzel januarja 1890. V tem času je razvijal tiskarno, od ročnega tiska je prešel na strojni tisk in še naprej uvajal novosti. Kmalu je odprl knjigarno in papirnico. Leta 1894 si je dal madžarizirati priimek v Gondos. Tri leta kasneje se je zaradi zgrešene prijateljeve ponudbe preselil v Nagykanizso, kjer pa je materialno obubožal. Od tam je šel v Budimpešto in se kot delavec zaposlil pri književni in tiskarski družbi Pallas, kjer je delal do svoje smrti. V družbenem življenju Murske Sobote je bil spoštovan in priljubljen kot ustanovitelj in prvi predsednik Samoizobraževalnega društva mladih obrtnikov, pri Židovskem ženskem društvu je bil zapisnikar skupščin in opravljal druga pisarska opravila, bil je blagajnik židovske občine in navdušen član pevskega društva. Umrl je v Budimpešti 8. junija 1914, star 62 let. V Murski Soboti so v njegovi tiskarni razen MéV- a, pravil, cenikov in podobnega v madžarščini in nemščini natisnili še nekaj nabožnih knjig v prekmurskem narečju z madžarskim črkopisom, kot npr. Máli katekizmus za katholicsánszke soule, 1888, Predga 1888-ga leta oktobra 28-ga dnéva na dén reformátzie, 1888, Máli katekizmus za katholicsánszke soule, 1891, Zgrüntávanye Düsnevejszti, 1896. Omenjene knjige poseduje Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota.

Gondos-Grünbaum, M. Muraszombat és Vidéke, 1914 (16. junij), št. 30, str. 3.
Brumen, N. Tiskarne v Pomurju: pregled tiskarn v Murski Soboti, Lendavi, Gornji Radgoni in v Ljutomeru. Kronika, 1961, let.9, št. 2, str. 82-92.

Password Author: Andrej Pavlič, Knjižnica Murska Sobota
Date of First Entry: 18. 11. 2014 | Latest Modification: 20. 4. 2020
Andrej Pavlič. GRÜNBAUM, Márk. (1852-1914). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 30. 11. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/grunbaum-mark/
Report a Bug