Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

CURK, Tončka

TONČKA CURK

Photo Gallery

Birth Date:
10. January 1906, Slap pri Vipavi
Death Date:
20. October 1996, Sežana
Pseudonym:
Zvonka Trampuž
Alternative names:
Antonija
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Rodila se je kot četrti od dvanajstih otrok očeta Andreja in matere Rozalije Trampuž. Osnovno šolo je končala v domači vasi in bila kot odlična učenka vpisana v zlato knjigo. Leta 1924 je bila izvoljena za podnačelnico dekliškega odseka Slovenskega izobraževalnega društva na Slapu. Leta 1926 je odšla v Trst za gospodinjsko pomočnico. S samoizobraževanjem se je leta 1943 zaposlila kot uradnica, z nadaljnjim šolanjem pa je postala računovodkinja. Po prihodu v Trst se je pridružila Marijini družbi in ves čas zavzeto delala v Marijinem domu v ul. Risorta. Umrla je v Domu upokojencev v Sežani, pokopana je na pokopališču na Slapu.

Prve članke je objavila leta 1939 v Svetogorski kraljici, po zadnji vojni pa je objavljala članke in črtice v zamejskem tisku in ustvarjala za tržaški radio.
V Pastirčku je od leta 1958 objavila kar 65 črtic, 5 pesmi in več krajših prispevkov. V nadaljevanjih sta izšli dve daljši pravljici in celo dve celoletni mladinski povesti: v letu 1966/67 Malemu Francku se odpira svet in leta 1967/68 Marjetica.
Od leta 1956 je bilo na Radiu Trst A objavljenih 50 njenih zapisov: 21 pravljic, 15 mladinskih zgodb, 9 iger za odrasle in 5 dramatizacij. Važnejše njene igre so:
Vitez Erazem Predjamski (1957)
Jezusovo javno delovanje, trpljenje in smrt (1966)
Tretja plača ( 1964)
Dota (nagrajena na natečaju 1968)
Prekinjena slava (1968)
Smrt Pavla Rostosa (Francozi na Vipavskem, 1972)
Pri sveti luči v Bregu (1974)
Napisala je tudi štiri novele in za novelo Hišo zidal (1965) prejela tudi pohvalo natečaja.

Na literarnih natečajih Mladike in Radia Trst A so bili njeni prispevki večkrat nagrajeni. Včasih je objavljala pod psevdonimom Zvonka Trampuž , veliko njenih objav pa je brez podpisa.

Izšli sta dve njeni knjigi:
Deček z Gornjevipavskega. Goriška Mohorjeva družba, 1983
Pravljice 1. Družina, 1986

Literatura:
Primorski slovenski biografski leksikon, 3. snopič. Gorica, 1976
Jevnikar, Martin: Mladinska pisateljica Tončka Curk. Koledar GMD za leto 1999, str. 211
FK: Slovo od pisateljice Tončke Curk . Novi glas. Let.2, št. 42 (30.X1997), str. 12

Password Author: Zdenka Žigon, Lavričeva knjižnica Ajdovščina
Date of First Entry: 28. 8. 2013 | Latest Modification: 14. 8. 2020
Zdenka Žigon. CURK, Tončka. (1906-1996). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 22. 6. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/curk-toncka-antonija/
Report a Bug