Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

BUDAL, Andrej

BUDAL Andrej
Foto: Vir: Digitalna knjižnica Slovenije, Zbirka upodobitev znanih Slovencev NUK

Photo Gallery

Birth Date:
31. October 1889, Štandrež
Death Date:
7. June 1972, Trst
Pseudonym:
Andrej Labud, Dren Ivo, Pastuškin
Professions and Activities:
Municipality:
Lexicon:

Rodil se je očetu Josipu in materi Frančiški. Po osnovni šoli v Štandrežu in Gorici je obiskoval klasično gimnazijo v Gorici, potem pa leta 1909 odšel na Dunaj, kjer je študiral romanistiko. Študij je zaključil decembra 1913, vmes pa se je eno poletje izpopolnjeval v Parizu.

Poučeval je v Gorici, potem pa je med prvo svetovno vojno kot vojaški uradnik delal v Ljutomeru, Ljubljani, Trstu in Vidmu. Po vojni je delal v Idriji, kjer je spoznal Edvardo Bloudek, s katero sta se poročila in ustvarila družino. V letih, ki so sledila, je poučeval v različnih krajih: v Tolminu, Idriji, Vidmu, Perugi, Benetkah.

Po vojni je bil član goriške delegacije na pariški mirovni konferenci, leta 1947 pa je postal upravnik Slovenskega narodnega gledališča v Trstu (do 1959).

Budalova prva objava sega v leto 1906, v Primorskem listu je izšla njegova pripovedka Kokoš na varnem. Leto kasneje je sledila objava prve pesmi, potem pa je sodeloval s številnimi časopisi, revijami in listi kot avtor leposlovnih zapisov, ocen, poročil, člankov … V samostojnih knjigah je izdal sedem povesti, napisal tri priročnike za pouk slovenščine in prevedel več knjig.

Dela:

Bibliografija Andreja Budala obsega skoraj osemsto enot in je bil objavljena v Jadranskem koledarju 1973. Pisal je prozo, pesmi, ocene, poročila, življenjepise … in prevajal. Tu je omenjenih le nekaj naslovov njegovih del in prevodov. Uporabljal je več psevdonimov, med drugimi Andrej Labud, Dren Ivo, Pastuškin.

Odmevi z roba, 1967
Osemnajst velikih, 1939
Daudet, A.: Tartarin v Alpah, 1935 (prevod Andrej Budal)
Med srci in zemljo, 1932
Čigava si?, 1929
Slovenski cvetnik za srednje šole, 1928
Župan Žagar, 1927
Boccaccio, G.: Dekameron, 1926 (prevod Andrej Budal)
Križev pot Petra Kupljenika, 1924 (izšlo tudi v Ljubljanskem zvonu 1911)
Maupassant, G. de: Novele, 1910 (prevod A. Budal)

Pavšič R. Andrej Budal 100-letnica rojstva. Jadranski koledar 1989, 1989, str. 145-146.
Pertot M. Bibliografija Andreja Budala. Jadranski koledar 1973, 1973, str. 152-169.
Primorski slovenski biografski leksikon : 3. snopič. Gorica : Goriška Mohorjeva družba, 1976, str. 149-150.
Rauber, R. Andrej Budal sedemdesetletnik. Jadranski koledar 1960, 1960, str.80-82.

Password Author: Breda Seljak, Goriška knjižnica Franceta Bevka
Date of First Entry: 26. 1. 2013 | Latest Modification: 21. 4. 2020
Breda Seljak. BUDAL, Andrej. (1889-1972). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 30. 11. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/budal-andrej/
Report a Bug