Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

BOŽIČ, Andrej

BOŽIČ Andrej (Janez) Mansvet
Foto: Arhiv fsr-kbmo.rkc.si

Photo Gallery

Birth Date:
5. August 1928, Dolga Poljana
Death Date:
23. June 2007, Vipavski Križ
Alternative names:
Janez; Mansvet
Professions and Activities:
Places of Work:
Municipality:
Lexicon:

Bil je najmlajši, deveti otrok očeta Jožefa, mizarja, in matere Terezije Kette. Oče je umrl kmalu po njegovem rojstvu . 30. septembra 1940 je stopil v malo semenišče pri kapucinih v Vipavskem Križu, kjer je začel obiskovati privatno gimnazijo. Zaradi vojne je šolanje nadaljeval v italijanskih mestih Rovigo in Verona. Leta 1944 je vstopil v kapucinski noviciat v kraju Bassano del Grappa in nadaljeval šolanje v Vidmu (Udinah) in študij filozofije v Padovi in teologije v Benetkah. 21. Marca 1953 ga je beneški patriarh Angelo Giuseppe Kardinal Roncalli (poznejši papež Janez XXIII) posvetil v duhovnika. Želel si je v misijone in leta 1955 je odšel v Brazilijo. Tam je misijonaril, učil v šoli in veliko študiral. Postal je tudi profesor in ustanovitelj več univerz: državne univerze v Cornelio Procopio, Parana (1966), ustanovitelj katoliške univerze v Arapongas, Parana (1967), organiziral katoliško univerzo v Palmas in državno univerzo v Cruzeiro do Sul (Acre, Amazonia – 1987) in dosegel, da je to mesto leta 1987 postalo sedež samostojne škofije.
Ves ta čas pa je misijonaril v porečju Amazonke in bil med Indiosi duhovnik, učitelj, zdravnik in celo advokat ubogih, kot so ga imenovali, ko se je zavzemal za njihove pravice. Pomagal je graditi šole, ambulante, leprozarije (bolnice za gobavce), organiziral celo sindikat za gobavce.
Leta 1998 se je vrnil v domovino v kapucinski samostan v Vipavskem Križu, kjer je leta 1999 za tri leta postal gvardijan kriškega samostana. Leta 1999 je bil tudi imenovan za uradnega eksorcista koprske škofije. Pokopan je v Vipavskem Križu.

Božič, Andrej: Knjigi na pot. V: Humar, Lidija: Skrivnost zla : demonologija in vpliv hudega duha na svet. Ognjišče, 2006. Str. 6-7.

Pizzoni, Jožica: Pogovor z bratom Andrejem Božičem. v: Br. Andrej Božič. Ljubljana, 2007, str. 7-35.
Jež, Lidija: Divjaki so prijazni ljudje : Andrej Božič, pater. Naša žena, št.7 (jul.2002), str. 20-21
Bratina, Vasja: Domov z izkušnjami dveh celin : pogovor s patrom Andrejem Božičem, slovenskim misijonarjem v Braziliji. Rodna gruda, št. 11 (nov.1999), str. 44-45
Gabrovšek, Marko: Pogovor s patrom Andrejem Božičem – uradnim eksorcistom koperske škofije. Pogovori=Colloquia, št. 2/3 ( leto 2000/2001), str. 64-70
Laharnar Koren, Cvetka M: Bradati Vipavec v pragozdovih Amazonije : misijonar, ki je mimogrede tudi profesor in odvetnik / Andrej Božič. Družina, št. 50 (24.XII.1995), str. 14.
Ličen, Tjaša: Andrej Božič, uradni eksorcist koprske škofije. Primorska srečanja, št. 303/304 (2006)), str. 97-113.
Rustja, Božo: V preprostosti prinašati ljudem mir in dobro. Ognjišče, št. 5 (2007), str. 8-12.

Password Author: Zdenka Žigon, Lavričeva knjižnica Ajdovščina
Date of First Entry: 13. 9. 2013 | Latest Modification: 5. 8. 2020
Zdenka Žigon. BOŽIČ, Andrej. (1928-2007). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 17. 1. 2022) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/bozic-andrej-janez-mansvet/
Report a Bug