Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

BEŠVIR, Davorin

Davorin Bešvir
Foto: Knjižnica Ormož

Photo Gallery

Birth Date:
25. July 1962, Ptuj, Slovenija
Pseudonym:
Dabe
Places of Work:
Associated persons:
Municipality:
Lexicon:

Šolsko pot je pričel v osnovni šoli v Ormožu, nadaljeval jo je v ljutomerski gimnaziji. Ob delu je študiral na Visoki upravni šoli v Ljubljani, kjer se je izšolal za diplomiranega upravnega organizatorja. Svoj poklic opravlja na Upravni enoti Ormož, kjer opravlja tudi delo matičarja.

Nad glasbo se je navdušil že v mladih letih in postal bas kitarist in tekstopisec skupine Gnile duše, prve ormoške punk rock skupine, ki je delovala med leti 1979 in 1983 ter se po daljšem premoru ponovno združila v letu 2011. Skupina je izdala dva albuma: Vse je v skladu s predpisi in Naš bog je punk rock.

Kot bas kitarist, tekstopisec in tudi pevec je deloval v skupini Pridigarji, ki je bila osnovana leta 1987. Izdali so 8 albumov ter nastopali v številnih evropskih državah: Nemčiji, Italiji, Švici, Češki, Slovaški, Madžarski, Nizozemski, BiH, Hrvaški, Srbiji …  Člani skupine Pridigarji so obenem tudi ustanovni člani kluba Unterhund, v katerem se prirejajo koncerti, gledališke predstave, razstave, filmske projekcije, literarni večeri in drugi dogodki. Klub se nahaja v kleti ormoškega gradu in deluje od leta 1990.

Besedila, ki jih je kot tekstopisec napisal za obe skupini, je zbral v leta 2011 izdani zbirki 100 gaziranih opic, dve leti kasneje pa izdal še pesniško zbirko Revni kot cerkvene miši. Kot aforist in ljubiteljski fotograf je svoja dela sprva predstavljal le na družbenih omrežjih. 400 aforizmov je nato zbral in izdal v tiskani obliki pod naslovom Bog mi je priča, da potrebujem izganjalca hudiča (2017). Leto dni po izidu zbirke je ponatis dopolnil s še stotimi novimi aforizmi. Aforizmi so ostali njegova najljubša izrazna oblika in tako je v letu 2021 bila objavljena še zbirka Nori umotvori. Kratki duhoviti izreki so na dober odziv naleteli tudi v tujini in tako je v letu 2022 bila izdana zbirka aforizmov v srbskem jeziku, in sicer v latinici in v cirilici, Sačuvaj nas bože kuge i alata.

Kot ljubiteljski fotograf se posveča predvsem fotografiranju krajine, še zlasti Prlekije oz. Ormoža s širšo okolico. Fotografije objavlja na družbenem omrežju Facebook.

V manjših vlogah se je pojavil v filmih režiserja Vitomirja Kaučiča Korpus Krispi, Vinopiri: Ledena trgatev in Vinopiri: Krvni davek.

Literarna dela
100 gaziranih opic, 2011
Revni kot cerkvene miši, 2013
Bog mi je priča, da potrebujem izganjalca hudiča: 400 protistresnih aforizmov, 2017
Bog mi je priča, da potrebujem izganjalca hudiča: 500 protistresnih aforizmov, 2018
Nori umotvori, 2021
Sačuvaj nas bože kuge i alata, 2022

Glasbeni albumi
Gnile duše (pevec, bas kitarist, tekstopisec):
Vse je v skladu s predpisi, 1981
Naš bog je punk rock, 2016

Pridigarji (pevec, bas kitarist, tekstopisec):
Zadnji odcep za paleozoik, 1990
Podvig z napako, 1994
Počasne preproge, 1995
Na vrat na nož, 1997
Idioti v hali slavnih, 1999
Vse ali več, 2002
Nizki udarci na visokem nivoju, 2011
Retro dizajn, 2013

S skupino Pridigarji je prejel Maršev gojzar za najboljšo skupino leta 1995, Maršev gojzar za najboljšo koncertno skupino leta 1996 in zlatega petelina za pesem Kakšna noč, ki je bila razglašena za najboljšo alternativno rock pesem v letu 1997.

 

 

Bešvir Davorin. Re: Podatki za leksikon Obrazi slovenskih pokrajin? Sporočilo za: Marinko Vnuk. 15. 1. 2023 (citirano 7. 3. 2023). Osebno sporočilo.
Srnec, H. Prleška Düša: Severovzhodna Slovenija s Poudarkom Na Prlekiji: Prleški Ustvarjalci in Prlekija v literarnih delih. 1. natis,. Središče ob Dravi: KUD Prasila, 2014, str. 226-227.

Password Author: Marinka Vnuk, Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož
Date of First Entry: 30. 11. 2023 | Latest Modification: 30. 11. 2023
Marinka Vnuk. BEŠVIR, Davorin. (1962-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 19. 6. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/besvir-davorin/
Report a Bug