Študiral je medicino na Dunaju in po zaključku študija je leta 1911 že bil imenovan za sekundarija v deželni umobolnici v Gorici. V 1. balkanski vojni (1912/1913) se je javil kotl zdravnik v srbsko vojsko. Nato je bil do 1929 privatni zdravnik v Gorici. Zaradi pritiska fašistov je emigriral v Kraljevino Jugoslavijo in delal v kraju Radizel blizu Maribora, kjer si je tudi kupil manjše posestvo. Najprej je na Štajerskem opravljal službo banovinskega zdravnika, po letu 1936 pa je deloval kot želežniški in privatni zdravnik. Zbolel je za tuberkolozo. Leta 1941 so ga Nemci hudo bolnega zaprli, njegovi sojetniki zdravniki so dosegli, da so ga premestili v bolnišnico, vendar je kmalu zatem umrl.
Just Bačar se je na Goriškem zelo veliko ukvarjal z zdravstveno vzgojo in preventivnim delom. Pisal je zdravstvene članke in jih objavljal v listih Veda, Soča, Naš glas. Njegovo najobsežnejše delo je nekaka zdravstvena enciklopedija Zdravje in bolezen v domači hiši; napisal je le prva dva zvezka, njegovo delo pa je nadaljeval Josip Potrata.
Več o njegovem delu je v Primoskem slovenskem biografskem leksikonu (geslo Bačar Just) in članku Antona Prijatelja: Pisec prve slovenske enciklopedije. (1997).
Bibliografija
• Zdravje in bolezen v domači hiši. (Del 1, Sestava, delovanje in nega človeškega telesa) (COBISS)
• Zdravje in bolezen v domači hiši. (Del 2, Smernice zdravega življenja) (COBISS)
Primorski slovenski biografski leksikon. 1. Snopič. Gorica, 1974, str. 26-27, geslo: Bačar, Just
Prijatelj, Anton: Pisec prve slovenske medicinske enciklopedije. Isis : glasilo Zdravniške zbornice Slovenije. Let. 6, št.4 (1997), str. 80-81.