Advanced Search
en
sl en it hu
Fonts
100%
125%
150%
200%
Colours
Default colours
High contrast
Inverted colours
Black and white
Pointer
Reset

BABOŠ LOGAR, Bea

BABOŠ LOGAR, Bea (Beatrix, Beatrice)
BABOŠ LOGAR, Bea - Foto: Jožef P.

Photo Gallery

Birth Date:
14. May 1945, Murska Sobota
Alternative names:
Beatrix; Beatrice
Professions and Activities:
Places of Work:
Associated persons:
Municipality:
Lexicon:

Rojena je bila očetu Madžaru in materi Slovenki. Osnovno šolo in gimnazijo je končala v Murski Soboti, na Filozofski fakulteti v Ljubljani pa diplomirala iz slovenščine in primerjalne književnosti. Od leta 1970 do leta 2005 je poučevala slovenščino na Srednji poklicni in tehniški šoli v Murski Soboti.
Prvo zgodbo je objavila v skupinski knjigi Zaznamovane, sledile so tri samostojne zbirke kratkih zgodb. V slovenščino je prevedla tudi nekaj romanov madžarskih avtorjev, prepoznavna pa je predvsem kot avtorica člankov o znanih, a že nekoliko pozabljenih osebnostih iz domače pokrajine. Objavljala jih je v mesečni prilogi Pen lokalnega časopisa Vestnik. V istem časopisu je nekaj čas urejala tudi stran za kulturo, na TV Idea pa je sodelovala v oddaji Druženja s knjigo. Živi v Radencih in aktivno sodeluje pri dejavnostih tamkajšnjega doma za starejše.
Leta 2022 je ob kulturnem prazniku prejela nagrado Mestne občine Murska Sobota za življenjsko delo na področju kulture.
Bea Baboš Logar je nečakinja politika in diplomata Rudija Čačinoviča (1914 – 2008).


Objava v skupinski knjigi:

Podganek in gospodična. V: Hrastnik, N. (Ur.) Zaznamovane. Ljubljana: Mihelač, 1994, str. 69-79.

Samostojne knjižne izdaje:
Grlica. Murska Sobota: Franc-Franc, 1997.
Mala ulica. Ljubljana: Buča, 2010.
Spomenke/Spoumenke. Murska Sobota: Franc-Franc, 2013.
Panonska melanholija: Cvetkovi: abecedarij nostalgije. Ljubljana: Buča, 2021.

Prevodi:

Szabó, Magda. Ples v maskah. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1967.
Passuth, László. Bog dežja objokuje Mehiko. Murska Sobota: Pomurska založba, 1975.
Németh, László. Pregreha. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1979.
Szerb, Antal. Legenda o Pendragonu. Murska Sobota: Pomurska založba, 1980.

Nagrada Mestne občine Murska Sobota za življenjsko delo na področju kulture, 2022.

Just, F. Panonski književni portreti I. Prekmurje in Porabje, A-I. Murska Sobota: Franc-Franc, 2006, str. 21-26.
Horvat, M. „Jurčičeva najboljša dela so … uuu”: Bea Baboš Logar Vestnik, 2017 (13. april), let. 69, št. 15, str. 13.
Rituper, A.  Spomini, ki se nam vračajo vse življenje: panonska melanholija izpod peresa Bee Baboš Logar. Vestnik, 2021 (25. febr.), let. 73, št. 8, str. 16.
Glažar, K. “Sobota je mesto, ki živi v meni. Rada pišem o njem”: intervju. Soboške novine, 2022 (15. febr.), št. 217, str. 14 – 15.
Marič, M. Sobota in panonska melanholija. Soboške novine (2022, 15. apr.), št. 219, str. 22.
Rituper Rodež, A. Včasih je “melabuš”: Bea Baboš Logar je pripovedovalka zgodb svoje družine in rojstnega mesta Sobota. Pen (2022, 28. jul.), đt. 7, str. 10 – 11.

Password Author: Jožef Papp, Knjižnica Murska Sobota
Date of First Entry: 14. 4. 2017 | Latest Modification: 29. 11. 2022
Jožef Papp. BABOŠ LOGAR, Bea. (1945-). Obrazi slovenskih pokrajin. Mestna knjižnica Kranj, 2020. (citirano: 16. 6. 2024) Dostopno na naslovu: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/en/oseba/babos-logar-bea-beatrix-beatrice/
Report a Bug